Tai Dramatiška Istorija

Kodėl Mums
Jūsų Reikia?

Akcija “Maltiečių sriuba 2015”

Akcijos “Maltiečių sriuba” pagrindinis tikslas – atkreipti Lietuvos visuomenės dėmesį į senus, sunkiai sergančius, vienišus žmones ir būtinybę jiems padėti. 10-oji, jubiliejinė, „Maltiečių sriuba 2015” buvo ypatinga, pateikė daug staigmenų. Ji vyko daugiau kaip 30 -yje Lietuvos miestų, LR Vyriausybėje ir pagrindinėse ministerijose.

Akcijos globėjas Prezidentas Valdas Adamkus

Prezidentas Valdas Adamkus nuo pat akcijos pradžios globoja „Maltiečių sriubos” akciją. Dalyvauja jos renginiuose, šaltyje ir skersvėjyje pilsto sriubą į jį apspitusiųjų dubenėlius.

Kokią ypatingą prasmę Prezidentas įžvelgia šioje akcijoje?

DSCN5561

„Maltiečių sriuba” sujungia visus, kuriems rūpi Lietuvos ateitis, – kalba Prezidentas Valdas Adamkus. – Tik nuo mūsų priklauso, ar bus gera čia gyventi, ar sugebėsime pasirūpinti savo tėvais, seneliais, ar mokėsime ištiesti pagalbos ranką vienišam ir vargstančiam kaimynui. Akcijos tikslas – suvienyti visus norinčius padėti. Svarbiausia įtraukti jaunimą. Koks bus mūsų jaunimas, tokia bus ir Lietuva. Jeigu jis bus rūpestingas, atjaučiantis, su pagarba žvelgiantis į senatvę, visi mūsų šalyje jausimės gerai. Prisilietimas prie skausmingų problemų, ligų, skurdo verčia susimąstyti, pabudina jauno žmogaus pačius tauriausius jausmus. Nuoširdžiai kviečiu visus prisijungti, parodyti širdies taurumą, auka prisidėti įgyvendinant kilnius pagalbos tikslus.”

Akcijos koncertas LRT

Lapkričio 22 – os vakarą būrys Lietuvos atlikėjų skyrė kilniam tikslui – padėti skurstantiems ir vienišiems senukams. Jubiliejinės labdaros akcijos „Maltiečių sriuba“ koncerto metu scenoje pasirodė operos žvaigždė Nomeda Kazlaus, Evelina Sašenko, Vilija Matačiūnaitė ir pučiamųjų orkestras „Vario kirtis“, Katažina Zvonkuvienė ir „Kaštoninis choras“, grupė „Pop ladies“, Neda ir Olegas Ditkovskis bei kiti. Koncertą vedė Arūnas Valinskas, Beata Tiškevič, Edmundas Jakilaitis ir Gabrielė Martirosianaitė.

IRM_1040

„10‑toji gerumo akcija – tai Maltos ordino pagalbos tarnybos rengiama šventė. Renginį švente vadiname todėl, kad nei viena, nei dvi lėkštės sriubos negali išspręsti visų pagyvenusių skurstančių žmonių problemų – jie yra susidūrę su didžiausiu gyvenime priešu – vienatve. Būtent šis vakaras maltiečių globojamiems žmonėms leidžia suprasti esminį dalyką – jie nėra vieniši, mes, visa Lietuva, yra su jais“, – šiais žodžiais koncertą pradėjo A. Valinskas ir B. Tiškevič.

IRM_0878
Koncerto pradžioje nuskambėjo Lietuvos Respublikos prezidentės Dalios Grybauskaitės sveikinimas: „Gerbiamieji, ištieskime pagalbos ranką. Mūsų nuoširdi auka pasieks vienišą žmogų, kuriuo pasirūpins Maltos ordino savanoriai. Šios organizacijos veikla mums primena, kad paguodos ir gerumo nebūna per daug, o padėti likimo nuskriaustam žmogui galime kiekvienas. Tegul sušildys ši akcija mūsų visų širdis ir Kalėdų laukimas bus šviesesnis“.

IRM_1059

Atlikėjų pasirodymą scenoje pradėjo trio – Vaida Genytė, Evelina Sašenko bei Liepa Norkevičienė, kurios atliko akcijos himnu tapusią dainą. Koncerto metu vyko ne tik muzikiniai atlikėjų pasirodymai, tačiau ir tiesioginės transliacijos – A. Valinskas, B. Tiškevič ir jau dvejus metus savanoriaujanti Nomedos Kazlaus lankėsi pas maltiečių globojamas senjores. Iš viso aplankytos 3 senelės, kurios žiūrovams dovanojo eiles, dainas.

IRM_1169

Tiesioginės renginio transliacijos metu – per 90 minučių – geros valios žmonės paaukojo daugiau nei 65 tūkst. eurų. Pridėjus jau nuo akcijos pradžios (per keturias savaites) paaukotą sumą, iš viso gauta daugiau kaip 127 tūkst. eurų.

IRM_0646

Akcijos organizatoriai pastebi, kad šiuo koncertu simboliškai paminėtas akcijos įpusėjimas: „Akcija prasidėjo dar rugsėjį, kai buvo pajungti aukojimo numeriai, ir vyks iki pat Naujųjų metų. Šis koncertas – tarsi simbolinė pradžia, nes būtent jo metu daugiausiai žmonių išgirsta apie akciją, paaukojama didžiausia suma, – sako Maltos ordino pagalbos tarnybos prezidentas Romas Abunevičius. – Esame be galo dėkingi Lietuvos žmonėms, kurie nenusisuka nuo vienišų senų žmonių. Tik jų dėka kelių tūkstančių skurstančių Lietuvos senelių kasdienybė yra šviesesnė“.

Labdaros akcija „Maltiečių sriuba“ yra didžiausias Maltos ordino pagalbos tarnybos projektas. Už šios akcijos metu surinktas lėšas savanoriai visoje Lietuvoje globoja net 2302 vienišus senukus. Iš 2014 m. akcijos metu surinktų lėšų šiais metais 17-oje miestų maltiečiai išdalino daugiau kaip 95 000 karšto valgio porcijų, papildomai nuvežė daugiau nei 10 000 sauso maisto davinių. 10 miestų savanorės globojo ypatingos priežiūros reikalaujančius senjorus, 5 miestuose veikė maltiečių Senjorų klubai.

IRM_1116

Sriubų šventė Vilniuje

Gruodžio 1 – osios vakarą vilniečiai ir miesto svečiai skubėjo į bendrą vakarienę – Sriubų šventę. Ją pirmą kartą Lietuvoje surengė maltiečiai ir taip paminėjo jubiliejinę, jau 10-ąją labdaros akciją „Maltiečių sriuba“. Renginio svečiai galėjo pasivaišinti daugiau nei 10 skirtingų sriubų, kurias siūlė ne tik įvairūs restoranai, bet ir žinomi žmonės – Vytaras Radzevičius, Vaida Kurpienė, Vaida Grikšaitė-Česnauskienė su Lietuvos futbolininkų žmonų komanda, Aistė Guogienė. Sveikinimo žodžius tarė ir paramą skurstantiems seneliams renginyje parodė Vilniaus meras Remigijus Šimašius, ilgametis akcijos globėjas Valdas Adamkus, rašytoja, meno istorikė Kristina Sabaliauskaitė ir daugelis kitų.

Maltiečių sriuba 16

„Man asmeniškai labai didelė garbė, manau, kiekvienam vilniečiui taip pat, kad ši puiki akcija startuoja Vilniuje. Iš čia pasklinda po visą Lietuvą, iš čia pasieks stalą ir širdį tų žmonių, kurie ne visada turi su kuo pakalbėti ir ką pavalgyti. Maltiečiai labai taikliai sako – priimti daug sunkiau nei duoti. Reikia suprasti, kad priimti nėra blogai ir reikia drąsos tai padaryti. Taigi, vilniečiai, jeigu jums reikia sriubos ar pagalbos, nesikuklinkite tą pagalbą priimti. O tų, kam nėra nepritekliaus, noriu paprašyti, kai rašysite laišką Kalėdų seneliui, paprašykite, kad paaukotų Maltos ordinui. Tos lėšos tikrai bus paaukotos prasmingai“, – pradėdamas akcijos „Maltiečių sriuba“ renginių maratoną per visą Lietuvą sakė Vilniaus meras Remigijus Šimašius. Jis, kaip miesto šeimininkas, pirmasis įpylė simbolinį sriubos samtį ir taip paskelbė šventės pradžią.

Maltiečių sriuba 14

Šiuo išskirtiniu renginiu prasidėjo labdaros akcijos „Maltiečių sriuba“ renginių kelionė per visą Lietuvą – iš viso surengta daugiau nei 30 renginių Lietuvos miestuose ir miesteliuose. Jų metu miestų gyventojai ir svečiai buvo kviečiami pasivaišinti siuba ir paaukoti, taip prisidedant prie pagalbos maltiečių globojamiems seneliams.

Maltiečių sriuba 24

Sriubų šventės Vilniuje dalyviai buvo vaišinami įvairiausiomis sriubomis: burokėlių, šviežių kopūstų, su bizoniena ar pankoliais, charčio. Aistė Guogienė siūlė pasivaišinti šiupinine sriuba, žurnalistas ir receptų knygos „Pasaulio puodai“ autorius Vytaras Radzevičius praeivius vaišino kaukazietiška sriuba chašlama, mitybos specialistė kartu su partneriais „21 diena“ kvietė pasivaišinti viena populiariausių sriubų tarp savo sekėjų – lęšiu sriuba su pomidorais ir gvazdikais, o Vaida Grikšaitė-Česnauskienė vaišino sočia guliašine sriuba.

Maltiečių sriuba 25

Visus šventės dalyvius vienijo vienas tikslas – noras padėti vienišiems skurstantiems Lietuvos senukams. „Nuo devyniolikos metų kasmet dalyvauju įvairiuose labdaros projektuose, tarp jų – ir seneliams skirtuose. Manau, dalintis būtina. Kai pabendrauji su senais žmonėmis, jų gyvenimas ir vienišumas sukrečia. Širdį suspaudžia, kai pamatai kokiame skurde dalis jų gyvena, kaip jiems trūksta ne tik maisto, buitinių dalykų, bet labiausiai žmogiškos šilumos bei bendravimo. Jei šalia jūsų gyvena senas vienišas kaimynas ar kaimynė, užsukite nors kartais ar pakvieskite pas save puodeliui arbatos, pakalbinkite sėdintį ant suolelio vasarą. Pinigais tai nekainuoja nieko, o vertė – didžiulė. Seni būsime visi ir niekas negalime būti tikri, kokia bus mūsų senatvė“, – savo mintimis dalinosi V. Kurpienė.

Ją papildė ir V. Grikšaitė-Česnauskienė: „Negaliu likti abejinga pagyvenusių žmonių situacijai Lietuvoje. Jiems reikia tiek nedaug – artimųjų dėmesio, pagarbos. Apie šiltą maistą net negali būti kalbos. Prisidedu prie akcijos „Maltiečių sriuba“, nes būtent ji atkreipia visuomenės dėmesį į senų žmonių problemą. Nuoširdžiai tikiu, kad kiekvienas galime padėti skurstantiems Lietuvos senukams“.

Renginio metu maltiečių globotiniams suaukota 858, 08 €

 “Maltiečių sriuba 2015” LR Vyriausybės rūmuose

LR Vyriausybės rūmuose “Maltiečių sriubos” akcija buvo surengta jau antrus metus. Tai puiki proga joje apsilankyti ne tik LR Vyriausybės kanceliarijos darbuotojams, tačiau ir ministrams.

“Maltiečių sriubos” akcijoje šiais metais aktyviai dalyvavo visa Butkevičių šeima – Ministrui Pirmininkui aktyviai talkino jo žmona Janina Butkevičienė, pilsčiusi sriubą. Po to premjeras nusprendė ir pats papilstyti sriubą LR Vyriausybės kanceliarijos valgyklos svečiams.

DSCN7118

Maltiečių veiklą žino seniai

Premjeras prisipažino su maltiečių veikla pažįstamas jau seniai. Dar po studijų gyvendamas Vilkaviškyje, Algirdas Butkevičius iš arti matė ten veikiančios vienos pirmųjų maltiečių grupių Lietuvoje veiklą, prijautė jos tikslams. Nuo 2012 metų  jau būnant LR ministru pirmininku, jam ne kartą teko bendrauti su Maltos ordino ambasadoriais Lietuvoje, dalyvauti “Maltiečių sriubos” akcijose,  susitikti su maltiečių vadovais Romoje.

DSCN7127

Pasak akcijoje dalyvavusios ir sriubą pilsčiusios premjero žmonos Janinos Butkevičienės, Vilkaviškyje praėjo svarbus jų šeimos gyvenimo etapas. Į šį miestą abu nuvyko po studijų, iš pradžių glaudėsi pas ten gyvenusius jos tėvus, po to įsigijo savo būstą. Algirdas Butkevičius 1991– 1995 m.  dirbo Vilkaviškio rajono valdytojo pavaduotoju, ekonomikos ir finansų skyriaus vedėju.

DSCN7115

Viename iš interviu Janina prisipažino, kad didžiuojasi savo vyru, nes jis yra aukštos kultūros žmogus ir niekada neįžeistų žmonių, netgi aršiausių politinių oponentų. Jis labai kantrus ir turi tikrą teisingumo jausmą. Algirdą Butkevičių gali išvesti ir kartais išveda iš kantrybės tik didelė neteisybė.

Pasak Janinos, jos vyras visada dirbo labai daug, visada buvo labai atsakingas ir darbštus. Jis – stiprioji šeimos pusė. Janina Butkevičienė prisipažįsta, kad Algirdui Butkevičiui labiausiai patinka kaimiški valgiai, iš sriubų – dažniausiai jam verda daržovių sriubą.

DSCN7099

“Maltiečių sriubos” akcijos metu LR Vyriausybės rūmų valgykla užsipildė kaip niekada gausiai. Čia atvyko nemažai žurnalistų, filmavimo grupės, ekskursantai. Atvyko ir nemažai ministrų.

Maltiečiai džiaugėsi dideliu žiniasklaidos ir lankytojų dėmesiu, siūlė jiems net 3 rūšių sriubą: špinatų, daržovių su mėsa ir barščius. Akcijos metu suaukota 583, 29 €

“Maltiečių sriubos” renginys Kaune

Geram darbui nėra blogo oro. Apsiniaukusį šeštadienį akcijos “Maltiečių sriuba” palapinė prie Kauno Rotušės siūbavo nuo vėjo gūsių. Nepaisant to, žmonių prie jos vis daugėjo.

“Kauniečius akcijoje vaišiname 200 litrų labai skanios agurkinės sriubos, kurią tradiciškai mūsų renginiui daug metų verda VŠĮ Kauno Respublikinė ligoninė, – sakė akcijos organizatorė Rūta Lukianskytė. -Tikime, kad tokią atšiaurią dieną ji tikrai patiks pas mus atvykusiems geriems žmonėms, norintiems padėti seneliams…”

Kaunas 12

“Nustebau, kad mus aplankė tikrai nemažai šeimų su mažais vaikais, – pasakojo viena iš akcijos Kaune organizatorių maltietė Gražina Senvaitienė. – Svarbu tai, kad jie atėjo ne pasižiūrėti, ar pavalgyti sriubos, tačiau atėjo paaukoti seneliams. Graudu buvo žiūrėti, kaip maži vaikučiai vynioja iš popieriukų savo taupyklėlėse saugotus pinigėlius ir meta juos į akcijos aukų dėžutę! Taip jie darė sąmoningai, nes tėvai pasakė, kad eina į akciją, kurioje bus renkamos aukos seneliams ir paragino vaikus taip pat padėti. Nuostabu! Taip išauklėti vaikai yra tikras lobis Lietuvos visuomenei, moralinis jos ateities pagrindas. Kita kaunietė prisipažino, kad perskaičiusi straipsnį apie “Maltiečių akciją” Kaune, atvažiavo į Rotušės aikštę iš kito miesto pakraščio, nes tiesiog negalėjo joje nesudalyvauti ir paaukojo maltiečių globojamiems seneliams net 50 eurų! Didžiuojuosi kauniečiais, jų širdyse tikrai labai daug užuojautos ir gerumo..”

P1030922

“Maltiečių sriubos” akcijoje dalyvavo ir  jai visokieriopai padėjo Kauno vicemeras V.Popovas, ilgametė akcijos dalyvė LR Seimo nare Vida – Marija Čigrijienė, Kauno “Rotary” klubo nariai, prof. S.Masiokas, prof. A. Laiškonis, prof. Irena Misevičienė, VŠĮ Kauno Respublikinė ligoninės direktorius Dr. Linas Vitkus ir direktorė medicinai V. Grecevičienė. nemažai kitų garbingų kauniečių.

Kauniečiai parodė, kad Lietuvos visuomenė tampa vis jautresnė senų ir vienišų žmonių problemoms ir vienijasi jiems padėti.

Viso akcijos metu Kaune maltiečiai surinko 955 € aukų.

“Maltiečių sriubos” renginiai taip pat vyko daugelyje kitų Lietuvos miestų.

A. Valentaitė

„Tu irgi būsi senas“. Marškinėliais su tokiu šūkiu apsirengę žinomi žmonės net tris savaites socialiniame tinkle FB kvietė Lietuvą viešai diskutuoti apie varganą vienišą senatvę, ieškojo atsakymų, kaip spręsti šias problemas. Akcijos „Maltiečių sriuba“ paskatinti 50 veikėjų tapo savotišku tiltu į platesnę aktyvaus jaunimo auditoriją – šie žmonės socialiniame tinkle „Facebook“ bendrai sudėjus turi 1 534 521sekėją. Taigi į diskusiją apie senolių bėdas įsiraukė milijoninė auditorija.LRT televizijos laidos „Labas rytas, Lietuva“ vedėja Eglė Daugėlaitė savo FB paskyroje siūlė visiems pradėti nuo mažų darbų, kad būtų įmanomi didesni: „Neišgertas puodelis kavos pamėgtuose kavos namuose, nesuvalgytas desertas po sočių dienos pietų gali virsti ne vienu dubenėliu sriubos skurstančiai senolei ar nepritekliaus ir ligų kankinamam senukui.“

Pasklidusi po visą Lietuvą „Maltiečių sriuba“ džiugino ne tik rekordiniais dalyvių skaičiais, bet ir išsiplėtusia geografija. Renginiai vyko net 33 Lietuvos vietovėse. Pirmąkart akciją savo mieste organizavo Druskininkų ir Švenčionėlių savanoriai. Prie kasmet dalyvaujančių grupių prisijungė Švenčionys ir Trakai.

Jau tampa tradicija, kad gerumo akcija „Maltiečių sriuba“ keliauja į valstybines institucijas – Lietuvos Vyriausybę, ministerijas, kitas organizacijas. Su jubiliejine sriuba maltiečiai jų aplankė net 12.

Prie tradicinių maltiečių renginių netradiciškai prisijungė ir geranoriškos šalies organizacijos. Klaipėdos verslo kolegija suorganizavo labdaringą kalėdinį bėgimą „Padovanok senjorams Kalėdas“ ir jo metu surinktas lėšas paskyrė Klaipėdos maltiečių projektams. Klaipėdos fotostudija KEMEL surengė kalėdinę fotosesiją, o aukas atidavė senjorams remti.

Klaipeda3

Tokia Lietuvos žmonių gerumo grandinėlė, apjuosusi visą Lietuvą, rodo mūsų visuomenės brandumą ir tvirtėjimą. Rodo, kad mums svarbūs visi bendruomenės nariai, o ypač tie, kurie vargiai begali pasirūpinti savimi. Maltiečių gera iniciatyva prieš Kalėdas susivienijo visą Lietuvą bendrystės ir suartėjimo dvasia.

Gerumo akcijos „Maltiečių sriuba 2015” metu iš viso surinkta lėšų – 225 451 euras. Senelių globai aukojo daugiau kaip 60 verslo bendrovių, 12 valstybinių institucijų, trumpaisiais numeriais skambinta 66 165 kartus, suorganizuoti 34 regioniniai „Maltiečių sriubos“ renginiai.