Jei kiekvienas žmogus Lietuvos labui padarytų po gerą darbą…

Jei užduotumėte klausimą, kas yra savanoris, išgirstumėte ne vieną atsakymą, nors jie visi būtų panašūs. Savanorystė – įvairaus amžiaus žmonių, kurie laisva valia skiria savo laiką, žinias, patirtį ir energiją visuomenės naudai, atliekama veikla, už kurią nėra gaunamas piniginis atlygis. Savanoriška veikla gali būti nedidelė, pavyzdžiui, pagalba vienos dienos trukmės renginyje, arba didesnės apimties, kai tam skiriama keletas valandų savo laisvalaikio kas savaitę ar net kasdien.

Diana Tumėnienė pasakoja, kad atėjus metui, kai vaikai ėmė kurti savo gyvenimus, atsirado daugiau laiko, kurį norėjosi praleisti prasmingai, tad ėmė galvoti apie savanorystę: „Kreipiausi į Maltos ordino pagalbos tarnybą Vilniuje, tačiau man pasakė, kad Utenoje maltiečių nėra, ir pasiūlė kurti grupę. Tad pagalvojau, kad reikia mėginti, reikia pradėti. Per metus laiko susibūrė labai gražus, darbštus ir darnus kolektyvas. Ir jeigu ko imamės, tai tikrai ir padarom.“

malta4

Moteris įsitikinusi, kad jei kiekvienas žmogus Lietuvos labui padarytų po gerą darbą, tai gražėtų ne tik mūsų aplinka, bet ir gyvenimas. Veikla prasidėjo nuo nulio. Maltos ordino pagalbos tarnyba organizavo įvairius mokymus, iniciatyvinių grupių vadovų susirinkimus, kuriuose ėmė dalyvauti ir D. Tumėnienė. Taip pamažu pradėjusi, vėliau pamatė, kad savanoriais tapo ir draugai, ir šeimos nariai. Nors žmonės įvairių specialybių, labai skirtingo amžiaus – nuo jaunimo, iki garbingų metų sulaukusių, bet visi atranda ką veikti, kaip prisidėti ir kuo būti naudingi. Bet labiausiai džiugina tai, kad jaunimas, nors ir labai užimtas, atranda laiko daryti gerus darbus.

Jau pirmo renginio metu paaiškėjo, kokia puiki maltiečių komanda

Prieš metus susibūrusi iniciatyvinė grupė daug nuveikė. Veiklą pradėjo labai gražiu renginiu spalio 1-ąją – Pagyvenusių žmonių dieną. Tą dieną Utenos muzikos mokyklos salėje susirinko per 200 senjorų. Net penki Utenos meno kolektyvai koncertavo susirinkusiems. Šauliai svečius priėmė ir vaišino troškiniu. „Galima sakyti, kad visi miesto žmonės surengė šventę pagyvenusiems uteniškiams, – džiaugiasi iniciatyvinės grupės vadovė. – Dalyvavo daug organizacijų, pakvietėme kavines, kurios tą dieną garbaus amžiaus miestiečius vaišino nemokama kava, arbata. Galvoju, kad šiais metais dar daugiau prisijungs. Tuomet pamačiau, kad turime labai puikią komandą. Fantastiški žmonės!“

Renginyje Utenos maltiečių grupė pristatė savo veiklą ir ateities planus, paragino senjorus kreiptis pagalbos, jei jos reikia, o esant norui ir galimybėms patiems prisidėti prie maltiečių veiklos ir ryžtis savanorystei.

Prieš Kalėdas savanoriai aktyviai įsitraukė į paramos akciją „Maltiečių sriuba 2016“ Utenoje. Tokie renginiai vyko 40-yje Lietuvos miestų. Akcijos tikslas – atkreipti Lietuvos visuomenės dėmesį į vienišų, senų bei sunkiai sergančių žmonių padėtį ir visuomenės pagalbos tokiems žmonėms svarbą. Savanoriai pasistengė, kad ši akcija būtų matoma: „Vienas atsivedė vedėją, be kurio tikrai nebūtų pavykęs toks renginys. Ir garsiakalbius gavome, ir aparatūrą. Vėliau vedėjas savo paskyroje džiaugėsi: „Šiandien padėjau vesti labdaros renginį „Maltiečių sriuba 2016 Utenoje“. Kiekvienas randa, kaip prisidėti. Kunigas laimino, aukojo savivaldybės atstovai, politikai, krepšininkai. Taip gražu buvo, kai aukštaūgiai vyrai aplink pabiro, – džiaugiasi D. Tumėnienė. – Tokių žmonių pavyzdys užkrečia. Akcijos metu surinkta apie 600 eurų. Šie pinigai buvo numatyti dviem projektams – išvykai į mišką ir sriubai.“

Pasikalbėję su Socialinių paslaugų centro socialiniais darbuotojais, nuo vasario 1-os dienos maltiečiai pradėjo vežti į namus termosus sriubos seneliams, kurie ar dėl ligos, ar dėl kitų priežasčių patys negali išsivirti. „Pradžia visuomet būna sunki. Niekas mūsų nefinansuoja – viskas tik žmonių gerumo dėka ir to, ką surenkame. Tad visų labai prašome skirti 2 procentus uteniškiams maltiečiams. Tuomet didesniam būriui žmonių galėsime padėti. Mes patys per socialinius tinklus raginame žmones skirti 2 procentus. Gavėjo identifikacinis numeris 190740859. Mokesčio dalies paskirtyje reikėtų nepamiršti nurodyti „Maltiečiai Utena“. Taip kiekvienas gali prisidėti prie gerų darbų, o mes su savanoriais pasiruošę dirbti taip, kad sriuba pasiektų tuos, kam ji labiausiai reikalinga.“

Kiekvienas 2-jų procentų gyventojų pajamų mokesčio euras gali virsti sklidinu dubeniu kvepiančios, šiltos ir maistingos sriubos vienišam senoliui.

Ir mažos rankytės gali padaryti didelius darbus

D. Tumėnienė džiaugiasi, kad į savanorišką veiklą įsitraukia ir jaunimas, ir vaikai: „Jauniems žmonėms tai yra labai vertinga patirtis. Pradėjome bendradarbiauti su A. Šapokos gimnazija, mokiniai per socialinei veiklai skirtas valandas galės ir šuniukus išvesti, ir skrajutes dalyti, ir kitokius darbus atlikti. Netgi jau patys mus susiranda. Štai mokyklos-vaikų darželio „Varpelis“ bendruomenė panoro prisidėti prie maltiečių veiklos. Vaikai pieš atvirukus, o mes renginio metu juos dalysime už auką. Įsivaizduokite, kokie svarbūs ir reikšmingi jaučiasi vaikai. Juk tokios mažos rankytės, o gali didžiulius darbus padaryti.

Savanorystė priverčia susimąstyti, kad jaunystė netruks prabėgti, o senatvėje pagalbos gali prireikti kiekvienam. Jaunimas geras. Kai kreipėmės į „Saulės“ gimnaziją, kad mums padėtų, tai pas mus atėjo tokie geri vaikai, jų ir paprašyti labai paprasta. Jie labai noriai stovėjo parduotuvėse, keitėsi kas dvi valandas, rinko maisto produktus. Ir vaikinai, ir merginos gerai ir prasmingai dirbo.“

Savanorystė – neįkainojamas patyrimas

Sriubos, kurią dabar jau neša A. Šapokos gimnazistai, seneliai sulaukia antradieniais ir ketvirtadieniais. Maltiečiai stengiasi, kad žmonės jais pasitikėtų, būtų viskas aišku ir patikima. Tad pirmą kartą sriubą kartu su mokiniais nešė ir iniciatyvinės grupės vadovė..

Pagalbą žmonės priima labai įvairiai. „Nežinau, ar tai Utenos žmonių, ar visų lietuvių toks bruožas. Labai sunku priimti pagalbą ir suprasti, kad tai gali būti nemokamai, – pasakoja D. Tumėnienė. – Yra žmonių, kiekvieną kartą klausiančių, kiek reikia mokėti.

Mes stengiamės žmonėms paaiškinti, jog jie nusipelnę sulaukti pagalbos, ir prašome leisti jauniems žmonėms jiems padėti, suteikti progą padaryti gerą darbą. Juk dalyvaudami savanoriškoje veikloje jaunuoliai tampa geresni. Kas žino, ar mums patiems nereikės senatvėje pagalbos? Juk tai pagalba savo artimui. Tai vertingas, ne veltui praleistas laikas, neįkainojamas patyrimas.

Pasitaiko, kad ir neįsileidžia į namus, dažnas bijo, bet iš tikrųjų tai džiugina, kad žmonės atsargūs, neįsileidžia, kartais net ir atstumia mus, tačiau atperka kiti geri dalykai.“

Labai svarbu, kad parama pasiektų būtent tuos žmones, kuriems jos reikia. Savivaldybė, socialiniai darbuotojai informavo apie tuos, kuriems reikia padėti. Tačiau dar per mažai informacijos, ne visi žino, kur galėtų kreiptis. Sunku pasiekti tuos, kurie laikraščių neskaito, yra vieniši. Informacija eina iš lūpų į lūpas. Yra labai gražių pavyzdžių, kai kaimynai bendrauja, rūpinasi senyvo amžiaus žmonėmis, aplanko. Norėtųsi, kad šalia gyvenantys žmonės, matydami, jog reikalinga pagalba, drąsiai kreiptųsi, praneštų. Svarbu, kad mus pasiektų žinia apie senukus, kuriems reikia pagalbos. Paprastai tokie žmonės nei skundžiasi, nei dejuoja, o jei dar neturi artimųjų, mažai bendrauja, tai taip ir vargsta vieni…„Kai pamatai žmogų, kuris galbūt niekada sriubos nebeišsivirtų, toks džiaugsmas apima, kad gali jam tai duoti“, – džiaugiasi savanoriai.

Dar daugiau paslaugų pasiūlys maltiečiai

Maltiečiai džiaugiasi vasario mėnesį gautomis patalpomis Vilties gatvėje ir už tai dėkoja savivaldybei. Utenos grupę kovo 1 d. aplankė Maltos ordino pagalbos tarnybos administracija, generalinė sekretorė Dalia Kedavičienė perkirpo juostelę ir atidarė patalpas.

malta1

„Dabar bus galima dar labiau plėsti veiklą. Jau nuo kovo 14 dienos duris plačiai atvėrė dalytuvė. Gražiai savanorių pavadintose patalpose bus galima pasirinkti drabužių, smulkių namų apyvokos daiktų. Drabužių dalijimą organizuoja savanorė Aurelija Mackonienė. Laukiami ir tie, kam reikia drabužių, ir tie, kurie gali atiduoti. Tik svarbu suvokti, kad tie daiktai keliaus ne į šiukšlių dėžę – drabužiai bus priimami tik tvarkingi, švarūs, nesudėvėti. Akivaizdu, jog ši pagalba bus reikalinga, o kartu prisidėsime ir prie aplinkosaugos. Bus priimamos stambiagabaritinių daiktų nuotraukos, o maltiečiai daiktui padės surasti naujus šeimininkus. Dėvėti drabužiai bei maisto produktai dalijami ir priimami antradieniais ir šeštadieniais nuo 10 iki 12 val. Vilties g. 3 (buvusiuose vaikų globos namuose).

Daug gražių minčių ir idėjų turi savanoriai. Vasarą planuojame organizuoti senukų išvyką į mišką. Jei senoliai parduotuvę ar kitus svarbiausius objektus dar pasiekia, tai į gamtą tikrai neišsiruošia. O kadangi mums talkina jauni žmonės, tai keliausime kartu. Ir pabendrausime, ir senukams galimybė miške pasivaikščioti padėsime.“
Tačiau šiandien labiausiai trūksta maisto produktų – daržovių, kruopų, mėsos. Visko, iš ko galima išvirti sriubą. Produktų maltiečiai prašo ir ūkininkų, ir maisto banko, ir patys per akcijas renka. „Labai taupome. Mums reikia ir savanorių, tuomet būtų galima daug daugiau padaryti, ir baldų reikėtų. Bet ne viskas iš karto. Jau ir taip mes labai gražiai atrodom, – džiaugiasi D. Tumėnienė. – Kviečiame įmones, organizacijas, ūkininkus, norinčius bendradarbiauti, galinčius padėti maistu ar kitokiomis gėrybėmis. Turinčius daugiau idėjų, kaip galime palengvinti senų, vienišų, ligotų žmonių kasdienybę, kviečiame susisiekti su mumis.“

Džiugu, kad yra žmonių, tikinčių maltiečių darbais. O padėti labiausiai socialiai pažeidžiamiems žmonėms – seniems, vienišiems bei turintiems negalią – galime kiekvienas. Ištieskime ranką tiems, kam labiausiai stinga rūpesčio ir duonos kasdieninės. Prisidėkime jau dabar ir paaukokime žmonėms, kuriems reikia rūpesčio ir pagalbos. Kiekvienas galime skirti 2 procentus.

Iškilus klausimams, prašome skambinti telefonu 8(698)25896.

Vaiva Leišienė

Utenis

Comments on this entry are closed.