Lietuvos maltiečių viešnagė Hamburge

Visą praeitą savaitę MOPT generalinė sekretorė Dalia Kedavičienė ir MOPT Socialinio verslo vadybininkas Edvinas Regelskis viešėjo pas Hamburgo maltiečius. Kelionės tikslas – susipažinti su Hamburgo maltiečių struktūra, jų teikiamomis socialinėmis paslaugomis, bendradarbiavimo su savivaldybėmis ir kitomis institucijomis patirtimi, įvairių projektų ir savanorių darbo organizavimu.

“ Kelionė buvo labai naudinga, labai daug pamatėme ir sužinojome, – dalinosi mintimis MOPT generalinė sekretorė Dalia Kedavičienė. – Hamburgo maltiečiai ne tik teikia daugybę paslaugų, tačiau ir yra puikiai integruoti į Vokietijos visuomenę, kuri yra kiek kitokia, negu Lietuvoje – labiau linkusi į savanorystę, aktyvų asmeninį dalyvavimą socialinėje pagalboje, noriau besinaudojanti mokamomis NVO socialinėmis paslaugomis.”

2017-01-23 20.14.54

Vienas didžiausių lietuviams viešnagės parodytų naujų Hamburgo maltiečių projektų – stovykla pabėgėliams netoli Hamburgo. Joje šiuo metu gyvena apie 200 pabėgėlių, tačiau planuojama jų skaičių padidinti iki 560. Visoje Vokietijoje buvusios paskubomis sukurtos pabėgėlių apgyvendinimo vietos mokyklose ir sporto salėse dabar yra naikinamos, vietoje jų pabėgėliams steigiamos specialios stovyklos. Stovyklose yra ne tik įrengti patogūs gyvenamieji kambariai, tačiau yra ir vaikų darželiai, mokyklos vaikams ir suaugusiems, jose dirba socialiniai darbuotojai ir konsultantai. Stovyklose pabėgėliai gyvena tol, kol yra sutvarkomi jų dokumentai. Po to – kiekvienas gali rinktis – ar toliau gyventi stovykloje, ar nuomotis savo būstą.

2017-01-24 11.08.23

Pabėgėlių stovykla prie Hamburgo priklauso savivaldybei, tačiau yra pilnai perduota valdyti maltiečiams, joje dirba 47 darbuotojai. Kiekvienas stovykloje gyvenantis pabėgėlis gali laisvai palikti stovyklą ir nuvažiuoti į Hamburgą, tačiau kiekvienas jų turi specialią magnetinę kortelę, kuria pasižymi savo išvykimo ir atvykimo laiką.

Kitas naujas Hamburgo maltiečių projektas vadinasi Casa Malta. Jis skirtas žmonėms, turintiems senatvinę demenciją ir vykdomas pagal Švedijos karalienės Silvijos sukurtą metodiką. Specialiai pritaikytose projekto patalpose yra daug specialių ženklų, senoviškų daiktų (senoviškas magnetofonas, svarstyklės ir t.t.), kurie turi atgaivinti seniems žmonėms su šiais daiktais susijusius prisiminimus. Demenciją turintys žmonės suburiami į specialias grupes, kurios pastoviai susitinka ir bendrauja. Projekto pradžia buvo labai sėkminga ir tikimasi, kad juo susidomėjusi Hamburgo savivaldybė neužilgo prisijungs prie jo finansavimo, nes žmonių su demencija skaičius Vokietijoje visą laiką auga ir tokių projektų poreikis vis didėja.

2017-01-23 13.22.02

Lietuvos maltiečiai taip pat aplankė Hamburgo maltiečių Greitosios pagalbos tarnybą. Ji susideda iš dviejų specializuotų padalinių – ligonių pervežimo tarnybos ir Greitosios medicininės pagalbos tarnybos.

Ligonių pervežimo tarnyba skirta ligoniams vežti pas gydytoją, arba pervežti iš vienos ligoninės į kitą, o Greitosios medicininės pagalbos tarnyba veikia taip pat kaip ir GMP tarnyba Lietuvoje. Abi šios maltiečių tarnybos yra aprūpintos kokybiškais specializuotais automobiliais, iškvietimus koordinuoja dispečeriniai centrai.

2017-01-25 13.45.01

Vokietijos maltiečiai taip pat jau daug metų turi ir Katastrofų gelbėjimo tarnybą, (Katastrophenschutz) kurioje dalyvauja beveik vien tik savanoriai. Jos tikslas – esant nepaprastai situacijai ar katastrofoms padėti dirbti specializuotoms valstybinėms tarnyboms. Valstybinė Katastrofų gelbėjimo tarnyba yra daugiau skirta atlikti tiesioginius gelbėjimo darbus su sunkiąja technika, o maltiečių Katastrofų gelbėjimo tarnyba padeda medicininės pagalbos teikimu, darbu su nukentėjusiais ir jų artimaisiais, psichologine pagalba jiems.

Daugiausia savanorių maltiečių Katastrofų gelbėjimo tarnyboje yra paramedikai, kurie dažnai renkasi į specialius mokymus ir pratybas. Šiuo metu Hamburgo Katastrofų gelbėjimo tarnybojeyra 240 savanorių maltiečių paramedikų, o visoje Hamburgo vyskupijoje – daugiau kaip 500!

2017-01-25 13.59.22

Lietuvos maltiečiams buvo parodyta ir Hamburgo maltiečių neįgaliųjų pavežėjimo tarnybos veikla, kurios specializuotais automobiliais pervežami ne tik neįgalūs suaugę asmenys, tačiau į mokyklą ir iš jos tarnyba taip pat veža ir neįgalius vaikus. Šią paslaugą iš maltiečių perka savivaldybė.

Darbui su vaikais, Hamburgo maltiečiai turi ir specialų projektą – “Baloo und Du”. Jo esmė – skirti vaikui “mentorių” vyresnį jaunuolį, kuris padėtų vaikui susitvarkyti su įvairiomis užduotimis, draugiškai patartų.

“Kelionėje ne tik susipažinome su Hamburgo maltiečių darbu, tačiau ir numatėme kryptis glaudesniam bendradarbiavimui, – dalinasi mintimis MOPT generalinė sekretorė Dalia Kedavičienė. – Ypač vokiečių maltiečiai norėtų didesnės partnerystės ir apsikeitimo patirtimi tarp Vokietijos ir Lietuvos maltiečių ir Jaunųjų maltiečių grupių. Tai mums labai priimtina, nes tikrai turime iš ko pasimokyti ir kuo pasidalinti, nors mūsų šalių visuomenės ir bendradarbiavimo su valstybinėmis institucijomis tradicijos dar labai skirtingos.”

 

 

Comments on this entry are closed.