Maltiečių renginys senjorams Pažaislyje

 Šiandien Pažaislyje šurmuliavo iš visos Lietuvos susirinkę senjorai. Čia vyko maltiečių ir Pažaislio svetingumo centro “Monte Pacis” jiems surengta turtinga programa, kurioje – susitikimas su rašytoja Kristina Sabaliauskaite, eksursija po vienuolyną, pietūs.

 Rašytoja Kristina Sabaliauskaitė – viena garsiausių šių laikų Lietuvos rašytojų, dailės istorikė, menotyros mokslų daktarė, jau po pirmojo savo romano “Silva rerum” įtvirtinusi savo vardą kaip viena geriausių ir originaliausių lietuvių literatūros kūrėjų.

Pažaislis12

Štai keletas svarbiausių rašytojos kūrybinės ir gyvenimiškos biografijos faktų :

 • 20022010 m. dirbo Londone dienraščio „Lietuvos rytas“ užsienio korespondente.
 • 2008 m. debiutavo istoriniu romanu „Silva rerum“ (leidykla „Baltos lankos“), tapusiu 14 leidimų sulaukusiu bestseleriu ir pripažintu „literatūros įvykiu“ Lietuvoje. Įvertintas kritikų ir kultūros istorikų, romanas skaitytojus pavergė autentišku, daugiasluoksniu, magišku ir įtraukiančiu pasakojimu apie XVII a. (1659–1667 m.) atmosferą.
 • 2008 m. K.Sabaliauskaitė gavo Jurgos Ivanauskaitės vardo premiją.

Pažaislis7

 • 2009 m. romanas „Silva rerum“ išrinktas lietuviška Metų knyga.
 • 2009 m. romanas „Silva rerum“ įtrauktas į Lietuvių literatūros instituto Kūrybiškiausių knygų dvyliktuką.
 • 2010 m. romanas „Silva rerum“ kritikų oficialiai įvardintas viena iš dešimties įsimintiniausių dešimtmečio knygų.
 • 2011 m. „Baltos lankos“ išleido „Silva rerum II“, 10 laidų sulaukusį pirmos knygos tęsinį apie 1707–1710 m. Didįjį marą, tapusį perkamiausia metų knyga.
 • 2011 m. Kristina Sabaliauskaitė Vilniaus miesto apdovanota „Šv. Kristoforu“ „Už Vilniaus atspindžius literatūroje“.
 • 2012 m. romanas „Silva rerum II“ išrinktas lietuviška Metų knyga.
 • 2012 m. apsakymų ir novelių rinkinys, bestseleris Nr. 1 „Danielius Dalba & kitos istorijos“ (Baltos Lankos).
 • 2014 m. romanai „Silva rerum“ (į latvių kalbą vertė Dacė Meierė, leidykla „Zvaigzne ABC“) Latvijoje vykusios akcijos „Didysis skaitymas“ (Lielā Lasīšana) metu buvo skaitytojų išrinkti tarp 100 visų laikų mėgstamiausių latvių knygų ir tapo vienintele lietuviška knyga, patekusią į šį šimtuką.
 • 2014 m. romanas „Silva rerum III“, pasakojantis apie XVIII a. vidurio (1748–1770 m.) LDK ir Vilniaus Teisiojo konvertito legendą, kurio pirmoji laida buvo išparduota per 3 dienas, o atsiradęs knygynuose iškart tapo bestseleriu Nr. 1 ir perkamiausių knygų sąrašo pirmojoje vietoje „Vagos“ knygynų tinkluose be pertraukos išsilaikė 26 savaites.

Pažaislis3

Susitikime su senjorais rašytoja skaitė ištraukas iš savo knygos – “Danielius Dalba”.

Šioje apsakymų knygoje, iš karto tapusioje bestseleriu Nr. 1 – dabartinio gyvenimo realijos, kasdienio stiliaus dialogai, šiuolaikinis slengas kūrinyje pinasi su preciziškais nesenos praeities gyvenimo epizodais.

Pažaislis15

Karo metu bręstanti moksleivė, šešėlio veikėjas, aprūpinantis kvaišalais užsienio aktorius, anglofilė pensininkė, lankanti emigrantę dukrą Londone, nuobodžiaujanti turtingo vyro žmona, praeities persekiojama prašmatnaus viešbučio kambarinė, senas žydas milijardierius, grįžtantis į vaikystės miestą, kagėbistas, daugiau nei pusę šimtmečio besigalynėjantis su Vilniumi, ir, žinoma, “titulinis” personažas, sėkmės viršūnę pasiekęs, bet niekaip dvasios ramybės nerandantis rašytojas Danielius Dalba – kiekvienas herojus gyvena įdomų, bet tarsi visiškai kasdienį gyvenimą šalia mūsų.

Pažaislis20

Tačiau kasdieniškumas – tik apgaulė. Iš tiesų visos istorijos yra vienaip ar kitaip tarpusavyje susijusios, o po juoduoju humoru dvelkiančiu pasakojimų paviršiumi slypi žmogaus ydų, sudužusių iliuzijų, meninės kūrybos principų ir ironiškos istorinės patirties apmąstymai.

Rašytojai skaitant knygos ištraukas, klausytojai netruko suprasti, kad jos veiksmas vyksta Pažaislyje. Kristina Sabaliauskaitė ir pati prisipažino, kad norėtų kurias nors savo kūrybines atostogas praleisti Pažaislyje. Pasak jos, čia nuostabi atmosfera, įkvepianti kūrybai.

Pažaislis27

Atsakydama rašytojai, “Monte Pacis” šeimininkė Indra Ramanauskienė mielai pakvietė ją praleisti Pažaislyje savo kūrybines atostogas ir pristatė vieną svarbiausių savo ateities projektų – Pažaislio Kamandulių vienuolyno bibliotekos atkūrimą.

Priminti ir atgaivinti istoriją atkuriant istorinę Pažaislio Kamandulių vienuolyno biblioteką idėją padiktavo ir atkuriamos bibliotekos garbės globėja tapo meno istorikė-rašytoja Kristina Sabaliauskaitė.

Pažaislis29

XVII-XVIII a., beveik 200 metų, Pažaislyje gyvenę kamaldulių vienuoliai buvo sukaupę nemažą biblioteką. Deja, gaisrai, karai ir kiti įvykiai biblioteką sunaikino.

Istorinės Pažaislio vienuolyno bibliotekos kūrimu siekiama ne tik skatinti istorinės literatūros prieinamumą ir skaitymą, praturtinti dabartinį Pažaislio vienuolyną, bet ir priminti apie dar XVII a. veiksmingą fundacijos ir mecenatystės galią.

 Pažaislis33

Istorinės Pažaislio vienuolyno bibliotekos numatomi skyriai/tematikos:

– Pažaislio istorija;

– Kauno istorija;

– Maltos ordino istorija;

– Kultūros, paveldo istorija;

-Edukaciniai istorijos leidiniai ;

-Fotografijos ar tapybos albumai.

– Istoriniai romanai.

Pažaislis34

Svetingumo komplekso MONTE PACIS savininkai Indra ir Algirdas Ramanauskai investuodami į šį projektą siekia prisidėti prie Pažaislio istorijos populiarinimo, svečių užimtumo didinimo, bei pačio Pažaislio vienuolyno turtinimo – biblioteka kuriama su tikslu perduoti ją Pažaislio vienuolynui.

Skatinant skaitymą ir populiarinant Pažaislio istoriją šią vasarą startuoja dar vienas svetingumo komplekso MONTE PACIS projektas – skaitykla po atviru dangumi, romantiškai pavadinta „Skaitykla po žydinčiomis Pažaislio liepomis“.

 Pažaislis18

Tikslas – sukurti unikalioje netradicinėje aplinkoje – Liepų alėjoje visuomenei atvirą ir prieinamą skaityklą, ne tik populiarinant kultūrinį paveldą ir istoriją bei skatinant tradicinį skaitymą, bet ir didinant bendruomeniškumą ir socialinį bendravimą. Prie skaityklos suformavimo kviečiami prisidėti MONTE PACIS svečiai. Numatyti knygų pristatymai, skaitymai, susitikimai su autoriais – tradiciškai, bet netradicinėje aplinkoje.

Kodėl? Pažaislio (kaip ir kituose vienuolynuose) buvo skaitomos, saugomos ir gerbiamos knygos, o antra – autentiškose Liepų alėjos arkose taip malonu sėdėti! Unikalios ir autentiškos arkos sukuria įspūdingą atmosferą tiesiog maloniai šildytis saulės spinduliuose ar mėgautis malonia paunksme karštą vasaros dieną.

Pasibaigus Kristinos Sabaliauskaitės skaitymams, senjorus vaišino “Monte Pacis” svetingumo centras, o po to senjorai dalyvavo turiningoje ekskursijoje po Pažaislio vienuolyną.

“Šios dienos įspūdžiais gyvensiu visus metus, – sakė maltiečių savanorė Valerija, – nuostabiai dvasinga šios vietos aplinka ir geri žmonės suteikia didžiulę šilumą, kurios kartais taip trūksta. Tai tikrai išskirtinis renginys, kurį visiems senjorams paliko didžiulį įspūdį.”