Vienas. Sunkiai sužeistas. Per plauką nuo mirties: sukrečianti gelbėjimo istorija

“Pamačiau atlekiantį sunkvežimį, kuris apledėjusiu keliu sukdamasis pradėjo slysti į mano kelio pusę. Mane apakino sunkvežimio šviesos, pajutau stiprų smūgį ir mašina pakilo į orą, – pasakoja Edmundas Ladyga. – Po to ji kelis kartus vertėsi, nuslydo nuo kelio ir trenkėsi į stulpą. Trenkiausi galva į priekinį stiklą ir sąmonė aptemo…”

Pasak Edmundo, jis nebūtų išgyvenęs, jeigu ne vyrai, kurie iššoko iš užpakalyje važiavusios mašinos ir pribėgo prie jo. Vienas iš vyrų prilaikė Edmundo galvą, o kitas, perrišdamas šaliku, sustabdė upeliu iš suknežintos kojos trykštantį kraują. Greitoji pagalba atvažiavo tik po gero pusvalandžio ir visą tą laiką vyrai nesitraukė nuo jo nei per žingsnį.

“Jeigu ne jie, manęs jau nebūtų gyvųjų tarpe, – sako Edmundas. – Man buvo prakirsta arterija, būčiau nukraujavęs per keletą minučių..”

Jaunųjų paramedikų mokymai

“ Edmundui tikrai pasisekė, nes jam pagalba buvo suteikta labai profesionaliai, -dalinasi mintimis maltiečių Pirmosios pagalbos projekto koordinatorius paramedikas Maksimas Podosetnikovas. – Jeigu sužeistas žmogus dar kvėpuoja, iš mašinos jo jokiu būdu traukti negalima, nes gali būti pažeistas stuburas. Tokiais atvejais reikia sužeistojo nejudinti ir prilaikyti galvą, kad apsaugoti nuo pažeidimų. Svarbiausia – kuo skubiau sustabdyti kraujavimą, ypač jeigu prakirsta arterija, tačiau tai reikia padaryti taisyklingai. Visų pirma, būtina tvirtai užspausti kraujuojančią žaizdą kažkokiu kietu daiktu – į tvirtą mazgą susuktu bintu, nosine, žiebtuvėliu ar netgi mobiliuoju telefonu ir stipriai užrišti bintu, skarele ar šaliku, padarant mazgą. Mazgas turėtų būtų virš žaizdos, kad geriau fiksuotų tvarstį ir nenusmuktų. Toks spaudžiamasis tvarstis turi užspausti kraujagyslę taip, kad iš žaizdos nustotų tekėjęs kraujas, tačiau kraujotaka nebūtų visiškai sustabdyta.”

JMP Varžybos

Pasak Maksimo, mokėjimas taisyklingai sustabdyti kraujavimą yra tik vienas iš pirmosios pagalbos įgūdžių, kurių išmokstama nemokamuose maltiečių Pirmosios pagalbos kursuose. Tokių kursų 2016 metais buvo surengta 14. Maltiečiai pat surengė ir 4 mokamus Pirmosios pagalbos kursus, už kuriuossurinktos lėšos buvo skirtos maltiečių Pirmosios pagalbos programoms, kurių tarpe – ir maltiečių pasididžiavimas – Jaunųjų mokyklos paramedikų programa (JMP).

Jaunieji mokyklos paramedikai

Svarbiausias Jaunųjų mokyklos paramedikų programos tikslas – mokinių pirmosios pagalbos mokymas ir specialių JMP komandų formavimas Lietuvos mokyklose. Ši programa yra itin aktuali, nes mokyklose šiuo metu beveik nebeliko pilnaverčių medicinos punktų, nelaimei atsitikus galinčių padėti mokyklos bendruomenei. Lieka tik kviesti greitąją pagalbą, o ji ne visada gali atvykti per keletą žmogaus likimą lemiančių minučių.

Nelaimingų atsitikimų mokykloje metu Jaunieji mokyklos paramedikai gali nedelsdami suteikti kompetentingą pirmąją pagalbą. Maltiečiai JMP komandas aprūpina specialiomis kuprinėmis su pirmosios pagalbos teikimo reikmenimis, kurie būtini suteikiant skubią pagalbą iki atvykstant greitajai medicininei pagalbai.

Jaunųjų mokyklos paramedikų apdovanojimos

2016 metais maltiečių JMP mokymus baigė 6 Jonavos mokyklų moksleiviai. Šiais metais pradėtas naujas JMP mokymo sezonas, kuriame pirmosios pagalbos mokomi dar 20-ies Klaipėdos, Telšių, Aukštadvario, Vilniaus ir Ignalinos mokyklų būsimieji Jaunieji mokyklų paramedikai.

Įgytas maltiečių kursuose pirmosios pagalbos žinias tiek Jaunieji mokyklos paramedikai, tiek ir profesionalūs maltiečių veikloje dalyvaujantys paramedikai ir gydytojai gali patikrinti, teikdami pirmąją pagalbą masiniuose renginiuose.

Maltiečių paramedikų budejimas renginiuose

2016 metais maltiečių paramedikai budėjo 3 didžiuliuose renginiuose: Klaipėdos Jūros šventėje, Pasaulio lietuvių jaunimo suvažiavime ir baikerių festivalyje.

Budėjimas Klaipėdos Jūros šventėje praeitais metais maltiečių paramedikams buvo jau trečiasis. Maltiečių ženklu pažymėtos pirmosios pagalbos teikimo palapinės tada įsikūrė šalia pagrindinių šventės scenų – Kruizinių laivų terminale, Teatro aikštėje, šalia Atgimimo aikštės. Papildomai mieste visą parą budėjo mobilios maltiečių paramedikų komandos, į kurias visada buvo galima kreiptis pirmosios pagalbos.

Budėjimas Jūros šventėje

Budėti Jūros šventėje atvyko daugiau kaip 50 turinčių pirmosios pagalbos patirtį maltiečių savanorių, 20 iš jų – medikai. Šventės metu maltiečiai suteikė pagalbą daugiau kaip 150 pacientų, tuo žymiai palengvindami Klaipėdos Greitosios medicininės stoties darbą ir sulaukdami didelio Klaipėdos miesto vadovų ir medikų dėkingumo.

Daugiau apie maltiečių veiklą, galimybę prie jos prisidėti ir paremti galima sužinoti: www.maltieciai.lt, http://2proc.maltieciai.lt/

 

 

 

Comments on this entry are closed.