Paremkite Tapkite savanoriu
Paremkite Tapkite savanoriu

Naujienos

Kunigas Vytautas Rapalis: „Kai einu piligrimystės kelionę, su manimi yra Jėzus“

03/05/2021 


Balandžio pabaiga visada būdavo ypatinga Lietuvos maltiečių bendruomenei. Ji siejama su tradicine piligrimine kelione į Prancūzijos Lurdo miestelį, kur su visa tarptautine Maltos ordino bendruomene meldžiamasi už ligonius, neįgaliuosius, nuskriaustuosius. Kartu su matiečiais į Lurdą keliauja neįgalieji, žmonių parašytos intencijos, kuriose maldavimai už mamas, už ligonius, už šalį ir kt.

Pastarieji dveji metai dėl pandemijos pakoregavo piligrimystės tradicijas. Lurdą galėjome pasiekti tik mintimis ir maldomis. Tokia situacija paskatino mus ieškoti būdų, kaip bendrystėje su maltiečių dvasiniais vadovais, savanoriais, globojamomis šeimomis, neįgaliaisiais, sergančiais senyvo amžiaus žmonėmis – visai gausiai maltiečių bendruomenei – susijungti ir pratęsti ilgametę vienybės maldoje už silpnuosius tradiciją.

Jaunimo iniciatyva „Žingsniuojam į Lurdą“

Balandžio mėnesį organizacijos jaunuomenė – Jaunieji maltiečiai – nutarė, jei karantinas neleidžia nuvažiuoti į Lurdą, reikia nužingsniuoti į jį, ir sukūrė mėnesį trunkančią vaikščiojimo iniciatyvą/iššūkį „Žingsniuojam į Lurdą“. Iššūkio tikslas – kviesti maltiečių bendruomenę iš pačių įvairiausių Lietuvos kampelių nukeliauti atstumą Lietuva– Lurdas–Lietuva ir nužingsniuoti 3000 km/surinkti 4,5 mln. žingsnių. Toks atstumas buvo pasirinktas neatsitiktinai. Būtent tiek kilometrų ir žingsnių yra nuo Lietuvos sostinės Vilniaus iki Lurdo ir atgal. Žingsniai buvo matuojami specialioje aplikacijoje, kurią kiekvienas maltietis galėjo atsisiųsti į telefoną. Jaunimo iniciatyva kvietė vaikščioti, tad ji labai tiko šiandieninėje situacijoje – susitikimai vyko tik lauke, gamtoje, be to, užsitęsusio karantino metu visiems trūko pajudėjimo, tad bendras tikslas visus pakvietė  į prasmingą žygį. Iš viso iššūkyje dalyvavo beveik 100 maltiečių piligrimų, o pati iniciatyva buvo tokia sėkminga, jog tikslas buvo padvigubintas ir  nuspręsta nueiti ne tik už šiuos, bet ir už praėjusius metus. Kad dalyviai galėtų dar labiau įprasminti kelionę, jiems buvo sukurtas žemėlapis su šventomis Lurdo vietomis Lietuvoje, kurias jie keliaudami galėjo aplankyti.  Iš viso šalyje 56 Lietuvos Lurdai.

Jaunųjų maltiečių iniciatyvą užbaigė gegužės pirmojo savaitgalio piligriminis žygis Vilniuje einant Lietuvos Jeruzalės Kryžiaus keliu, atkartojančiu Jėzaus nueitą kančių kelią, ir Šv. Mišiomis, kurios vyko ne tik gyvai, bet ir buvo transliuojamos nuotoliniu būdu visai maltiečių bendruomenei.

Nuotraukoje: Maltiečiai Vilniuje žingsniuoja Lietuvos Jeruzalės Kryžiaus keliu

Lietuviškame Lurde pirmą kartą paminėta maltietiška piligrimystė

Šv. Mišios piligrimystei, kaip žmogaus gyvenimo keliui, įprasminti buvo aukojamos ir kitame mieste Palangoje, viename iš Lietuvos Lurdų – grafų Tiškevičių rūmų parko grotoje. Čia 1898–1900 m. grafienės Antaninos Tiškevičienės užsakymu Prancūzijos Lurdo grotos pavyzdžiu įrengta vieta maldai, o nišoje įkelta Prancūzijos Lurdo švč. Mergelės Marijos Nekaltojo Prasidėjimo statulos kopija. Maltiečių inicijuotų gegužės 1 d. vykusių iškilmių metu Šv. Mišias aukojo didžiausios Lietuvoje Telšių vyskupijos vyskupas Algirdas Jurevičius, dalyvavo Palangos klebonas Kęstutis Balčiūnas ir kiti dvasininkai. Mišios atkartojo Maltos ordino Lurdo maldos tradiciją, nes ši lietuviško Lurdo vieta irgi garsėja stebuklingais išgijimais, o pabaigoje bendrai sukalbėta Maltos ordino malda. Tokios maltietiškai piligrimystei į Lurdą skirtos iškilmės Lietuvoje vyko pirmą kartą ir sulaukė gausybės maldininkų – žmonės, išsiilgę gyvo dvasininko žodžio, bendrystės, vienijosi maldai drauge.

Nuotraukoje: maltiečiai Palangos Lurde

„Piligrimystė yra žmogaus gyvenimo tikslas – gimęs išeinu iš namų ir keliauju, suklumpu, atsistoju, vėl gyvenu su džiaugsmu. Einu pasitinkamas ir išlydimas artimųjų, kol galų gale sustoju bijodamas, kas manęs laukia. Bet kai einu piligrimystės kelionę, su manimi yra Jėzus. Linkiu visiems gyvenimo kelionėje susitikti Jėzų ir žinoti, kad pačiame sunkiausiame savo kelyje būsi paimtas ant rankų. Su Jėzumi pralaimėjimų nėra“, – tokiais žodžiais žygį užbaigė maltiečių dvasinis vadovas kunigas Vytautas Rapalis, nuolat lydintis Lietuvos maltiečius kelionėje į Lurdą Prancūzijoje.