Į maltiečių IT mokymus susirinkę pagyvenę žmonės tikrai nuoširdžiai nori mokytis
Kasdien mus lydi technologijos ir išmanieji įrenginiai, palengvinantys bendravimą arba tiesiog leidžiantys maloniai leisti laiką. Naudotis kompiuteriu jau tapo ne prabanga, o būtinybė.
Vyresnio amžiaus žmonės, kurie savo jaunystės metais nežinojo, nei kas tai yra kompiuteris ar internetas, dabar nori išmokti naudotis Skype, Facebook, Messenger, įkelti ar atsisiųsti nuotraukas bei „pagooglinti“.
Norėdami jiems padėti, maltiečiai nutarė surengti specialius IT mokymus vyresnio amžiaus žmonėms.
Jų dėstytojas yra Raimundas Pavilonis, kuris dar būdamas mokykloje, norėjo savo ateitį sieti su mokymais internetu. Pasako Raimundo, jis seniai galvojo padaryti kažką naudingo pagyvenusiems žmonėms, tačiau neturėjo tam galimybių.
Tačiau ne taip seniai – prieš pusę metų – į konsultaciją dabartiniame Raimundo darbe atėjo Daiva. Ji su maltiečiais bendradarbiauja jau apie 10 metų.
Abu sutarė bendromis jėgomis įgyvendinti IT mokymų pagyvenusiems žmonėms idėją.
Taigi, taip viskas prasidėjo – nuo dviejų žmonių svajonės ir iniciatyvos. Iš pradžių informacija apie IT mokymus buvo perduota per maltiečių savanorius, kurie skiria savo laiką pagalbai kitiems bei lanko senelius. Į kursus buvo kviečiami ne tik jie, tačiau ir jų šeimos nariai, norintys išmokti naudotis kompiuteriu, ar pagilinti savo žinias IT srityje.
Maltiečių IT mokymai pagyvenusiems žmonėms vyko 2 kartus per mėnesį – kas antrą savaitę. Iš pradžių planuota darbą organizuoti pagal temas, tačiau po kelių savaičių ir susitikimų su dalyviais kursai tapo individualūs.
„Kam vieniems gaišti laiką, jei kažkas yra neįdomu ir nereikalinga?“ – taip savo sprendimą motyvavo Raimundas.
Taigi, kaip vyko mokymai?
Mokymų dalyviai susirinkdavo į jaukią patalpą, kurioje buvo parengtos darbo vietos su nešiojamaisiais ir stacionariais kompiuteriais. Taip pat buvo galima atsinešti ir savo kompiuterį, jei juo naudotis yra patogiau.
10 valandą ryto čia jau būdavo susirinkusios bent 3 nuolatinės pagyvenusios mokymų dalyvės.
Užsiėmimas paprastai prasideda nuo klausimų, į kuriuos Raimundas atsako ir padeda spręsti kylančias problemas. Sudėtingesni ir ilgesni procesai nugula į užrašų knygeles. Vėliau mokymų dalyviai savarankiškai dirba namuose, pakartodami pamokas ir žingsnis po žingsnio įsisavindami vis daugiau informacijos.
Mokytojas skatina pabandyti jo parodytus veiksmus atlikti savarankiškai, stengtis tai padaryti be „špargalkės“, tačiau juk ne visada klausome mokytojų.
Prie aktualesnių, reikalaujančių daugiau paaiškinimo, temų sugrįžtama ir jos nagrinėjamos, tol kol viskas tampa aišku. Kartais sunkesnei temai tenka skirti visą užsiėmimą.
Svarbu viską neskubant išsiaiškinti, kad viską susidėliojus, atlikus ir pakartojus veiksmus nebūtų baisu paspausti parinktį „Patvirtinti“.
Ne mažiau svarbu išmokti nebijoti klysti, nes nepataisomų klaidų dažniausiai nebūna. Beveik visada galima sugrįžti atgal arba paspausti išėjimo mygtuką – X.
Susirinkusios į mokymus moterys buvo smalsios, prašė paaiškinti programų skirtumus (pavyzdžiui, Twitter ir Facebook) arba klausė, kaip rasti konkrečią informaciją, pavyzdžiui Donald‘o Trump‘o pasakytą frazę.
Buvo smagu išgirsti, kaip Youtube kanale ieškoma informacijos apie kaimynę.
Ar mes tikėjome, kad kažką pavyks atrasti?
Turbūt nelabai, tačiau… pavyko!
Ir tai net nebuvo sudėtinga!
Užsiėmimo metu atrodė, kad klausimų yra daugybė ir dėstytojas nesugebės į visus juos atsakyti, tačiau į kiekvieną jų buvo atsakyta, prieita ir parodyta, kaip, kas ir kur…
Pavyzdžiui, kaip užsiregistruoti pas gydytoją, prisijungti prie įvairių paskyrų, ar įkelti norimą skelbimą.
Pavyko pakalbinti kursų dalyves, kurios pasidalino savo mintimis apie IT užsiėmimus.
Svetlana kursus lanko nuo pat jų pradžios.
„Dukra su anūke dalyvavo savanoriškoje veikloje ir pasakė, kad bus tokie kursai “, – pasakojo moteris.
Pasak jos, maltiečių mokymuose ji „mokosi viską nuo pradžių“ ir smagiai pridūrė, kad čia vadovaujasi posakiu: „kuo daugiau žinau, tuo labiau suprantu, kad nieko nežinau“.
Zita taip pat mokymus lanko nuo jų pradžios. Apie juos sužinojo iš vyro, dirbančio Maltos ordino pagalbos tarnyboje. Kadangi jam ne visada yra laiko savo artimuosius mokyti naudotis kompiuteriu, jis pasiūlė žmonai pasimokyti to pačiai.
Taip ji ir padarė!
O mokytis sekasi Zitai tikrai neblogai, ji jau klausinėja ne tik apie naudojimąsi kompiuteriu, tačiau ir apie išmaniojo telefono funkcijas.
Džiugu, kad smalsumas ir noras sužinoti atneša puikius rezultatus!
Dar viena nuolatinė kursų dalyvė, vardu Svetlana, pati pas maltiečius savanoriauja jau 5 metus, padeda dviems močiutėms atnešdama joms į namus maisto produktus. Sužinojo apie kursus iš maltiečių. Daugiausiai laiko mokymų metu moteris skiria mokydamasi dirbti su skelbimų portalais.
Dėstytojas Raimundas visada pataria, kokiomis funkcijomis patogiausia ir greičiausia naudotis.
Atmosfera mokymuose tikrai jauki, „mokinės“ tarpusavyje linksmai bendrauja, viena kitos klausinėja, kokius pakrovėjus ir jų antgalius turi, kad galėtų sujungti vieną aparatą su kitu nuotraukų perkėlimui.
Taigi, gerų patarimų čia visada gausi!
Raimundas Pavilonis sako, kad jis bus tol, „kol bent vienas žmogus ateis…“. Paprastai į mokymus susirenka 3-4 žmonės, tačiau buvo atėję ir aštuoni…
Birželio 28 dieną buvo paskutinis mokymų užsiėmimas prieš vasaros atostogas, nes dėstytojui Raimundui taip pat reikia pailsėti nuo darbų.
Kursų dalyvės palinkėjo Raimundui pailsėti, sakė, lauks sugrįžtant ir įteikė dovanėlę. Maltos ordino pagalbos tarnybos darbuotojai taip pat dėstytojui šiltai palinkėjo puikiai praleisti atostogas ir padovanojo Maltos ordino rėmėjo šaukštelį.
Smagu matyti, kad svajonės pildosi, savanorių iniciatyvos pasiekia žmones, kuriems jų reikia, sušildo širdis ir pradžiugina!
Sėkmės, lauksim grįžtant!
Kaip Raimundas pažadėjo, jis ateis pamokyti tol, kol bus bent vienas pagyvenęs žmogus, kuriam jo žinios bus reikalingos.
Vilniaus grupės savanorė Inga Marozaitė