Karantino mėnuo, arba Koks tas tarptautinis-kambarinis mėnuo?
Štai ir praėjo, tiesiog prabėgo, koronaviruso karantino mėnuo. Išmokome dirbti kitaip, išbandėme dar nebandytas situacijas. Nuo pirmos savaitės nė viena būtina veikla nenutrūko, nesustojo. Tik dar kartą pasitvirtinome – mūsų pagalba žmonėms labai reikalinga. Karantino laikotarpiu dar reikalingesnė nei bet kada. Norime su jumis pasidalinti tuo, kas buvo, kaip buvo ir kodėl.
- „Maisto ant ratų” programa pirmomis karantino dienomis buvo kiek pristabdyta, kol nusistovėjo stabilus darbas. Iš 24 grupių, kuriose senoliams buvo vežama sriuba, toliau šiltas maistas vežamas 7 miestuose – Vilniuje, Vilkaviškyje, Kaune, Tauragėje, Panevėžyje, Druskininkuose, Alytuje. Beje, būtent Alytuje dėl uždarytos mokyklos valgyklos maltietės Onutė ir Virginija, padedamos per karantiną atsiradusių daugiau savanorių, sriubą pradėjo virti pačios vaikų dienos centro virtuvėlėje.
Kitose grupėse dėl saugumo apsiribota maisto lauknešėliais 1-2 kartus per savaitę. Tačiau nė vienas paramos gavėjas neliko be maisto ir pagalbos. Imta aktyviau naudoti „Maisto banko“ paskutinės dienos galiojimo produktus.
- Socialinė senolių priežiūra taip pat nenutrūko, tik buvo apribota iki pačios būtiniausios, gyvybiškai svarbios pagalbos. Savanoriai su savo globotiniais bendravo telefonu, aprūpino maistu ir vaistais. Mokamos paslaugos žmonėms, kuriems maltiečių lankymas užtikrina gyvybiškai svarbias funkcijas, buvo vykdomas su maksimaliomis apsaugos priemonėmis. Med. apsauga buvo aprūpinti ir lankomi žmonės. Asmeninio asistento paslauga irgi nebuvo nutraukta, nes dalis paslaugų gavėjų yra neregiai, juos teko lydėti būtiniausių išvykų metu. Su kitais neįgaliaisiais bendravimas vyko telefonu ar kitomis komunikacijos priemonėmis, teko juos mokyti internetu užsisakyti maistą, kitas priemones, darbuotojai tapo konsultantais ir savotiškais psichologais.
- Vaikų dienos centrai karantino metu buvo uždaryti, bet ryšys su vaikų šeimomis nenutrūko. Kadangi šalies mokyklos pradėjo mokslus nuotoliniu būdu, nepasiturinčių šeimų vaikams labai trūko kompiuterinės technikos. Ilgamečių rėmėjų „Nestle Lietuva“ dėka labiausiai stokojančioms šeimoms atiteko 26 kompiuteriai.
- Karantino pradžioje kilęs rūpestis dėl apsaugos priemonių, visiškai nurimo. Visi pas paslaugos gavėjus einantys, maisto produktus rūšiuojantys, neįgaliųjų ar sergančiųjų pavėžėjimus vykdantys žmonės med. apsaugos priemonėmis aprūpinti. Jų pristatyta ir patiems globotiniams. Šalies savanorių saugumu pasirūpino ir priemones išvežiojo regionų vadovės Iveta, Justina ir Irena. Iš viso išdalinta 300 vnt. „Utenos trikotažo“ nemedicininių daugkartinių kaukių, 1000 vnt. dizainerio Roberto Kalinkino dovanotų daugkartinio naudojimo kaukių, apie 300 l dezinfekcinio skysčio, 3520 vnt. respiratorių FFP2, apie 5000 vnt. medicininių kaukių, 1000 vnt. pirštinių ir kt. apsaugos priemonių.
- Nuo karantino pradžios kartu su Aukok.lt dalyvaujame lėšų rinkimo kampanijoje „Padėkime Lietuvos medikams kovoti su koronavirusu”. Jau surinkta apie 220 000 eurų ir kartu su „Laisvės TV” nupirkta ir medicinos įstaigoms išvežiota didžiuliai kiekiai apsaugos priemonių. Akcija tęsiasi toliau, visos surinktos lėšos bus skirtos priemonių įsigijimui ir tiekimui, jokie administraciniai mokesčiai netaikomi. Paaukoti galima https://bit.ly/2QyCATr
- Kita aukojimo Lietuvos medikams galimybė – „Revolut“. Kartu su maltiečiais ir savo klientais, kurių Lietuvoje yra beveik 300 000, „Revolut“ padės greičiau surinkti lėšų, reikalingų pačioms svarbiausioms apsauginėms priemonėms įsigyti. Visi „Revolut“ klientai galės prisidėti prie šios pagalbos, naudodami programėlės įrankį „Aukojimas“. Bus pervesta 100 % klientų nurodytos sumos, už operaciją nepasilikus jokių mokesčių.
- Karantino pradžioje iškilus grėsmei dėl senelių sriubos, trys šalies įmonės susivienijo, kad Maisto ant ratų programa nenutrūktų, senoliai ir toliau gautų sriubą bei duoną. „Maxima”, „Auga” ir „Gardėsis” kartą per savaitę į 25 Lietuvos vietoves maltiečių globojamiems senoliams pristato po 2 pakelius ekologiškos sriubos „Auga” (pakelyje 400 g) ir „Gardėsio” duonos kepaliuką. Visa logistika rūpinasi „Maxima”. Tai vyks visu karantino laikotarpiu.
- Prieš šv. Velykas rėmėjai pasirūpino, kad maltiečių globojamų Vaikų dienos centrų ir Maisto ant ratų globotinių šventinis stalas būtų gausus ir sotus. Lietuviškas prekybos tinklas „Maxima“ suruošė beveik 1000 maisto lauknešėlių senoliams ir vaikams, kompanija „Globus Lietuva” padovanojo 1000 stiklainių konservuotų daržovių bei vaisių; „Lidl Lietuva” – 386 ypatingus šventinius krepšelius vaikams, kurie iškeliavo į 15 vietovių; „Kalnapilis” – daugiau kaip 500 vnt. pakelių sulčių; „Baltic XL” – 96 vnt. gardžiausio velykinio itališko „Panettone” pyrago; viena IBM bendrovė maltiečių Velykoms paskyrė 1000 eurų, už kuriuos šventėms buvo apipirkti Viduklės, Kupiškio ir Rokiškio seneliai. Visus aukotojus sunku išvardyti – jums ačiū už žmonėms padovanotas šv. Velykas. Ačiū ir ofisiečiams, metusiems kitus darbus ir skaičiavusiems, pakavusiems, vežusiems. Šiuo metu turime LIDL padovanotus dovanų kuponus – kas negavote lauktuvių, kreipkitės į Jolantą.
- Prieš pat šv. Velykas Maltos ordino ambasadoriaus Lietuvoje buvo inicijuota gerumo akcija „Paskambink draugui #3x3x3”. Ji kviečia kiekvieną iš mūsų paskambinti 3 draugams, seniai matytiems ar vienišiems, pabendrauti su jais bent 3 minutes ir paskatinti juos paskambinti dar 3 draugams. Pasikalbėkime apie paprastus dalykus – perskaitytą knygą, skanų patiekalą ar augintinio išdaigas. Tai gali tapti paguoda ir laimėjimu prieš koronavirusą.
- Žmonių susitelkimas stebina – kasdien sulaukiame skambučių norinčiųjų savanoriauti kartu su maltiečiais. Ypač aktyvūs žmonės sostinėje. Čia – 84 galintys prisidėti savanoriai, kurių amžiaus vidurkis 35 m. Jiems skiriami darbai – išvežioti maisto produktus, apipirkti žmones už jų pinigus, t. y. tuos, kurie gali įsigyti prekių, bet dėl amžiaus ar ligų karantino metu vengia eiti iš namų. Be to, naujieji savanoriai išvežioja medikams nupirktas apsaugos priemones. Savanoriai yra aprūpinti kaukėmis, pirštinėmis, dezinfekciniu skysčiu. Dirba jie savo transportu arba vyksta maltiečių automobiliais. O visoje Lietuvoje Maltiečiai net 47 kartus vykdė savivaldybių ar kitų partnerių prašymus – atvežti maisto, paskambinti ir pan.
- Šiai dienai jau gerokai pajudėjo senelių namų Telšių rajone projekto darbai. Ruošiami dokumentai panaudai, pasirašyta sutartis su įmone „Archera” dėl projektavimo darbų. Reikalai eina į priekį – jau turime priešprojektinius pasiūlymus, o maksimalus projektavimo, paskirties keitimo ir statybos leidimo išdavimo terminas – 3 mėnesiai.
Ir tai tikrai dar ne visi darbai. Dėkoju visiems dirbantiems ir prisidedantiems. Esame stiprūs vienybėje ir susitelkime.