Lurdas – vieta, kur silpnumas tampa stiprybe, o kančioje įsižiebia viltis

Maltiečiai kasmetinei piligriminei kelionei į Prancūzijos Lurdą pradeda ruoštis dar žiemą, kad pavasarį kartu su negalią turinčiais draugais galėtų iškeliauti į Švč. Mergelės Marijos šventovę pasimelsti vilties, užtarimo ir paguodos. Visą pasiruošimo laikotarpį Lietuvos bažnyčiose vyksta Lurdo žvakių akcija – žmonės kviečiami įsigyti šventintą žvakelę ir palikti savo intenciją, kuri maltiečių yra nuvežama į Lurdą, prie Dievo Motinos kojų.
Maltos ordino piligrimystė į Lurdą
Maltos ordino piligrimystė į Lurdą prasidėjo 1958 m., minint Dievo Motinos apsireiškimo šventovėje šimtmetį, ir vyksta kasmet. Čia gegužės mėnesio pradžią ženklina visų tautybių maltiečių susibūrimas, bendra malda, procesijos ir draugystė. Visą savaitę šio Prancūzijos miesto gatvės būna pilnos Maltos ordino piligrimų uniformų. Šių metų susitikime, vykstančiame 67-ąjį kartą, iš viso pasaulio susirinko apie 7 500 piligrimų maltiečių, turinčių 43 skirtingas tautybes. Pirmą kartą prie didžiulės pasaulio maltiečių bendruomenės piligriminės kelionės prisijungė Dominikos Respublikos delegacija su 7 dalyviais.
Lietuvių maltiečių delegacijoje šiemet 82 žmonės – tarp jų 20 įvairią negalią turinčių maltiečių draugų. Ši vilties kelionė palieka savo atgarsį kiekvieno piligrimo širdyje, nepriklausomai nuo to, ar tai pirmą kartą prisijungęs keliautojas, ar sugrįžtantis čia kasmet, ar tai savanoris, ar ligos kamuojamas žmogus.
Šiemet daug pirmų kartų ir bendrystės stebuklų
Kasmet piligrimystę į Lurdą organizuojanti maltiečių sielovados koordinatorė Irena Beržinskienė pasakoja: „Lurdo kelionė kasmet vis kitokia. Šiemet ji paženklinta pirmų kartų patirtimis – dalis dalyvių į piligrimystę leidosi pirmą kartą, daliai buvo nauja helperio patirtis, daugeliui negalią turinčių keliautojų – pirmoji tokia kelionė su maltiečiais ar apskritai išvyka į užsienį.
Ir dar – pirmą kartą iškilmingos Lurdo eucharistinės procesijos pabaigoje visus pasaulio maltiečius ir jų lydimus negalią turinčius draugus laimino Lietuvos maltiečių vyskupas Darius Trijonis. Tūkstantinė procesija laukia šio galingo tikėjimo vilties ir paguodos ženklo, kuris itin svarbus ligoniams ir ieškantiems stiprybės. Lurde, kur daugelis meldžiasi dėl fizinio ir dvasinio išgijimo, šis palaiminimas turi gilų emocinį krūvį – daugelis kartu verkia, meldžiasi ir kartoja širdyje savo intencijas. Tai Dievo buvimo tarp mūsų patvirtinimas.”
Maltiečių patirtys apie draugystę, kuri gydo ir atveria vilties kelius
„Į Lurdą važiavau jau antrą kartą. Pirmoji kelionė buvo visai neplanuota: prieš metus pavasarį nusprendžiau eiti Camino, bet maltiečių savanorių susibūrime išgirdau, kad trūksta helperio lydėti negalią turintį žmogų į Lurdą. Pasiryžau. O šiemet jau abejonių nebuvo. Jokių išankstinių nuostatų neturėjau, nors žinojau, kas laukia ir fizine, ir dvasine prasme. Lydėjau Donatą, jis santūrus, į Lurdą vyko pirmą kartą, tačiau nebuvo abejonių, ar seksis bendrauti. Ir nesuklydau – abiejų mūsų kelionės patirtis ypatinga, dar tik pradedame apie ją kalbėti, reikia laiko, bet jau žinau, kad Lurdas mus keičia”, – dalijasi Kauno maltietis savanoris Paulius.
Maltietė Gražina iš Mažeikių, lydėjusi negalią turinčią Monikutę, prisipažino, kad Lurde ji meldėsi ne tik už Lietuvos žmonių patikėtas intencijas, bet ir už tuos, už kuriuos nesimeldžia niekas. Lankydama vienišus žmones ji kasdien susiduria su jų skausmu, su emocine kančia, kai esi niekam nereikalingas, tad švč. Mergelės Marijos palaikymo ir užtarimo jiems reikia labiausiai.
Šventojo Lurdo šaltinio vanduo keliaus į Lietuvos šventoves
Piligrimystė į Lurdą visada nuveda prie šventovės simboliu tapusio šaltinio, kurio vanduo garsėja stebuklingu poveikiu milijonams žmonių visame pasaulyje. Jį šioje vietoje nurodė iškasti švč. Mergelė Marija, apsireiškusi Bernadetai. Mergina pakluso – kasdama žemę ji rado vandens versmę, kuri nuo to laiko niekada neišsenka. Dievo Motina apsireiškimo metu ištarė: „Gerkite šį vandenį ir prauskitės juo”. Per šiuos žodžius kiekvienas žmogus kviečiamas priimti tai, ką siūlo Dievas, – net jei išoriškai tai neatrodo įspūdinga, svarbiausia – atverti širdis.
Kelionė į Lurdą ne visiems yra pasiekiama, tad maltiečiai šventojo vandens parsivežė į Lietuvą ir pasidalins su visais, kam svarbus jis kaip vilties ženklas, kaip fizinės ir dvasinės sveikatos eliksyras. Kviečiame gegužės 24 d. atvykti į Palangos lurdą, o gegužės 25 d. į Nemunaičio ir Švendriškės lurdus, kur bus aukojamos šv. Mišios ir dalijamas Prancūzijos Lurdo šventojo šaltinio vanduo.