Maltiečių hakatono triumfas: naujovė turi potencialo tapti tradicija
Maltiečiai antri metai rudenį vykdo paramos akciją vaikams bei jaunimui „Drąsiau į gyvenimą“ ir skatina globojamus jaunus žmones ieškoti savo kelio į savarankišką gyvenimą. Tuo tikslu maltiečiai pirmieji iš nevyriausybinių organizacijų globojamam jaunimui surengė hakatoną – atkreipė visuomenės dėmesį ir vietoj tiesioginio prašymo prisidėti pakvietė į renginį, kuris parodė, kad verslas ir mokslo naujovės gali pakreipti jaunimo iš sunkumus patiriančių šeimų, turinčių globos patirčių, gyvenimus šviesesnio rytojaus link.
Pirmasis maltiečių hakatonas įvyko spalio 7 d. Fizinių ir technologijos mokslų centre Vilniuje. Jame dalyvavo 120 vaikų – maltiečių globojamas jaunimas iš visos Lietuvos: vaikų dienos centrų auklėtiniai, paauglių namų ir atviros jaunimo erdvės lankytojai, maltiečių palydėjimo paslaugą gaunantis jaunimas. Prie jų prisijungė Vilniaus jėzuitų gimnazijos moksleiviai – buvo sudaryta 17 mišrių komandų, kurioms padėjo 13 savanorių mentorių – šalyje žinomų verslo ir mokslo atstovų.
Hakatoną atidarė Seimo Pirmininkė Viktorija Čmilytė-Nielsen
Atvykusi į hakatoną Seimo Pirmininkė pasveikino iš visos Lietuvos sugužėjusius vaikus – iš tolimesnių šalies vietovių, tokių kaip Kartena, Viekšniai, Kelmė ir kitų Žemaitijos miestų, kad ryte pasiektų sostinę, jaunimas išvažiavo 5 valandą ryto. Seimo Pirmininkė kalbėdama vaikams užsiminė apie savo kaip šachmatininkės kelią. Ji savo mokytojų klausdavo, ko reikia, kad taptum savo srities specialistu, ir sužinojusi apie vadinamąją 10 tūkstančių valandų taisyklę, net buvo pradėjusi skaičiuoti šachmatams skirtas valandas. Šiandien Seimo Pirmininkė palaiko mintį, kad reikia daug praktikuotis ir stengtis norint pasiekti rezultato, bet ne mažiau svarbu, kad šalia būtų tave palaikantys žmonės ir bendraminčių komanda. Viktorija Čmilytė-Nielsen palinkėjo vaikams kūrybiškumo, tvirtumo siekiant išgryninti ir įgyvendinti pasirinktą idėją.
Hakatono dalyvius pasveikino maltiečių prezidentas Bronius Einars ir priminė, kad pats maltiečių paramos akcijos pavadinimas „Drąsiau į gyvenimą“ pasako – sunkumus patiriančiam jaunimui reikia padrąsinimo, palaikymo siekiant tikslų. Kiekviena pamoka, susitikimas su bendraminčiais, sėkmės pasiekusiais žmonėmis sustiprina ir padrąsina juos žengiant į ateitį. Maltiečių prezidentas įvertino verslo atstovų įsitraukimą, visuomenės atsaką ir susidomėjimą maltiečių pirmą kartą siūloma naujove nevyriausybinių organizacijų sektoriuje.
Ką naudinga maltiečių globojamas jaunimas išsinešė iš hakatono?
Pakviestas dalyvauti hakatone maltiečių globojamas jaunimas iš mažų miestelių ir kaimo vietovių pradžioje sureagavo nedrąsiai – gal čia bus klausinėjama kaip mokykloje, gal reikės daug ruoštis. Vėliau su nekantrumu įsitraukė į eksperimentą. Atvykę kiek labiau susikaustę buvo vyresnieji, o mažesni vaikai, pamatę jiems paruoštas inovatyvias erdves, degė noru viską apžiūrėti, išbandyti. Beje, mišrių komandų sudėtys buvo paskelbtos prieš hakatoną, tad ne vienas dalyvis su komandos draugais jau buvo užmezgęs draugystę socialiniuose tinkluose – dabar laukė gyvas susitikimas.
Maltiečių hakatono organizatorė ir vedėja inovacijų ekspertė Justina Klyvienė stebėjosi jaunimo iniciatyvumu, kūrybiškumu ir džiaugėsi, kad maltiečiai tokias patirtis suteikia globojamam jaunimui iš sunkumus patiriančių šeimų: „Šiuo metu hakatonai pasaulyje sparčiai populiarėja, tai yra vienas populiariausių metodų, suteikiančių galimybes spręsti įvairius klausimus. Džiaugiuosi galėdama prisidėti prie šito projekto, kadangi vaikams yra suteikiama meškerė į gyvenimą. Jie išmoks konkrečių įgūdžių, kurie, kaip kiekvienam piliečiui, reikalingi einant į savarankišką gyvenimą, darbo rinką.“
J. Klyvienė atkreipia dėmesį ir į kitą svarbų tikslą: „Vaikai kurs su kitais vaikais, kuriuos pamatys pirmą kartą. Tai reiškia, jie turės empatiškai įsiklausyti į kito nuomonę, turės išgirsti grįžtamąjį ryšį iš mentorių. Tai nėra lengva net suaugusiems, o vaikams juo labiau, bet tokie praktiniai gyvenimiški įgūdžiai jiems pravers ateityje.“
Kokios buvo nagrinėjamos temos – ar turi tokie renginiai tęstinumą?
Visas maltiečių hakatono temas pasiūlė patys vaikai, jos buvo aktualios jaunimui – nuo motyvacijos eiti į mokyklą, paauglių patyčių, finansinio raštingumo, sveikos gyvensenos propagavimo, žalingų įpročių naikinimo iki globalių, tokių kaip gamtos išsaugojimas ir patriotiškumas didžiuojantis savo kultūra. Viena aktualiausių temų, kurią rinkosi jaunuoliai, buvo apie tai, kaip patyčias paversti draugyste. Viena komanda, paklaususi, kiek žmonių iš esančių salėje yra patyrę patyčias, pamatė beveik visą auditoriją pakeltomis rankomis. Tai tik įrodo, kad, be globalių temų, labai svarbios yra tos, su kuriomis gyventi čia ir dabar tampa nebepakeliama. Vyresnių jaunų žmonių dėmesio ir aktyvaus nagrinėjimo sulaukė patriotizmo, lietuvių kultūros paveldo išsaugojimo temos.
Mentoriams buvo skirtas specialus paruošimas, nes jų vaidmuo šiame renginyje buvo kitoks nei tradiciniuose suaugusiųjų hakatonuose, – siekta sukurti šventę vaikams, kad tai būtų apie draugystę, apie gerumą, apie bendradarbiavimą. Maltiečiai tiki, kad globojami vaikai, susipažinę su mentoriais, jėzuitų gimnazijos moksleiviais, taps draugais ir gyvenime tai jiems padės.
Po hakatono išsakytos jaunimo ir mentorių mintys, užsimezgusi draugystė aiškiai parodo – maltiečių globojamam jaunimui reikia tokių naujų perspektyvų, naujų patirčių, kurių savo kasdienybėje patirti negali. O dirbantiems su jaunimu maltiečių specialistams hakatonas buvo neįkainojama pamoka, kaip išmoktus metodus taikyti tiesioginiame darbe, kur būtina jaunimą įtraukti į sprendimų paieškas ir taip ugdyti jų savarankiškumo kompetencijas. Tai yra naujas nevyriausybinių organizacijų standartas.
Maltiečiai kviečia visuomenę prisidėti auka prie iniciatyvų jaunimui interneto puslapyje www.maltieciai.lt/drasiau-i-gyvenima
Paremti galite pasirinkta suma arba aukoti reguliariai. Verslo įmonės gali savo paramą pervesti į Maltos ordino pagalbos tarnybos vaikų ir jaunimo banko sąskaitą LT294010051003992200 (Luminor Bank).
Maltiečių pagalba apima visus su problemomis susidūrusio jauno žmogaus raidos etapus: nuo ankstyvos vaikystės iki įsitvirtinimo savarankiškame gyvenime. Ji vykdoma visus metus: užimtumas ir maitinimas vaikų dienos centruose (13 įvairiose šalies vietovėse), pagalba sunkumus patiriantiems paaugliams dienos namuose (Kaune), vieta prasmingam laisvalaikiui ir savirealizacijai atviroje jaunimo erdvėje (Vyžuonose, Utenos r.), jaunimo palydėjimo į savarankišką gyvenimą paslauga (Kaune, Marijampolėje, Telšiuose).
Nuotraukos Goodlife Photography