Klausimynas karo pabėgėliams iš Ukrainos →
Maltiečiai koordinuoja savanorišką pagalbą ukrainiečiams 12 Lietuvos miestų:
Lėšomis. Maltiečiai, Lietuvos Raudonasis Kryžius, Lietuvos Caritas, „Maisto bankas“ ir „Gelbėkit vaikus“ renka lėšas nuo karo Ukrainoje bėgantiems ukrainiečiams. Prisidėti galite Aukok.lt platformoje čia.
Savanoryste. Kviečiame savanoriauti ir padėti iš Ukrainos atvykusiems žmonėms. Savanorystės anketą rasite čia.
Ukrainos piliečiams, turintiems biometrinius pasus, taikomas bevizis režimas (galimybė būti Lietuvoje ir visoje Šengeno erdvėje 90 dienų per 180 dienų laikotarpį).
Skaitmeninis leidimas laikinai gyventi suteikia teisę laikinai gyventi Lietuvos Respublikoje ir patvirtina, kad jo turėtojui suteikta laikina apsauga pagal Tarybos direktyvą 2001/55/EB. Svarbu žinoti, kad skaitmeninis leidimas laikinai gyventi Lietuvos Respublikoje laikinosios apsaugos pagrindu išduodamas tik Ukrainos pabėgėliams nuo karo. Skaitmeninis leidimas laikinai gyventi Lietuvoje nėra kelionės dokumentas ir jo nepakeičia. Jei leidimo turėtojas vyksta į užsienį, jis privalo turėti galiojantį kelionės dokumentą (pasą), o skaitmeninis leidimas laikinai gyventi turi būti saugomas išmaniajame įrenginyje arba turėti atspausdintą jo kopiją.
Norint gauti leidimą laikinai gyventi laikinosios apsaugos pagrindu:
1. Lietuvos migracijos informacinėje sistemoje MIGRIS www.migracija.lt užsieniečiams skirtoje rubrikoje nurodykite savo pilietybę ir atsidarančių bylų sąraše pasirinkite „Esu asmuo, išvykęs iš Ukrainos dėl karo veiksmų“, o tada „Pateikti prašymą dėl leidimo išdavimo“. Prisijunkite prie savo MIGRIS paskyros, pateikite prašomą informaciją, pasirinkite klientų aptarnavimo skyrių, apsilankymo datą ir laiką. Ateikite asmeniškai rezervuotu laiku. Tuo atveju, jei užsienietis neturi galiojančio kelionės dokumento, pildant prašymą būtina pridėti asmens dokumentą, kurį turėjo iki to laiko. Taip pat tai gali būti pasas, kurio galiojimo laikas pasibaigęs, asmens tapatybės kortelė ir pan. Jeigu ankstesnio leidimo laikinai gyventi galiojimo laikotarpiu gavote naują Ukrainos piliečio pasą kelionei į užsienį arba naują asmens tapatybės kortelę, būtinai pridėkite ir naujai gautus asmens dokumentus.
2. Atvykti asmeniškai į pasirinktą Migracijos departamento klientų aptarnavimo skyrių.
Visų Migracijos departamento klientų aptarnavimo skyrių sąrašą, kontaktus ir darbo grafiką rasite čia: https://migracija.lrv.lt/lt/struktura-ir-kontaktine-informacija/asmenu-aptarnavimas/asmenu-aptarnavimas- lietuvoje/
Detalesnės informacijos Ukrainos piliečiai gali teirautis bendruoju Migracijos informaciniu telefonu +370 707 67000, +370 5 271 7112, taip pat el.paštu info@migracija.gov.lt
Informacija ukrainiečių kalba čia: https://migracija.lrv.lt/lt/naudinga-informacija/ukraina-ukrayina-ukraina-ukraine/poshireni-zapitannya-pro-zminu-posvidki-na-timchasove-prozhivannya-na-pidstavi-timchasovogo-zahistu-dlya-ukrayinskih-voyennih-bizhenciv/
Pagalba vaikams ir nėščiosioms rūpinasi nevyriausybinė organizacija „Gelbėkit vaikus“
Kontaktai: +370 5 261 0815, el.p. informacija@savethechildren.org
Į Lietuvą dėl karo pasitraukusiems ukrainiečiams suteikta teisė pasinaudoti daugeliu būtiniausių sveikatos priežiūros paslaugų. Daugiau informacijos rasite čia:
https://sam.lrv.lt/media/viesa/saugykla/2024/4/55YmLCiU0ik.pdf
(Lietuvių kalba)
https://sam.lrv.lt/media/viesa/saugykla/2024/5/w5Am8_kior0.pdf
(Ukrainiečių kalba)
Informacija apie įsidarbinimo galimybes rasite čia: https://www.migracija.lt/-/laikinosios-apsaugos-neturintys-u%C5%BEsienie%C4%8Diai-dirbti-lietuvoje-gal%C4%97s-tik-sulauk%C4%99-teigiamo-sprendimo-d%C4%97l-leidimo-gyventi?redirect=%2F
Informaciją dėl darbo santykių teikia Valstybinė darbo inspekcija prie Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos. Interneto svetainė, kurioje skelbiama aktuali informacija https://www.vdi.lt/.
Kilus klausimams dėl darbo sutarties sąlygų, darbo apmokėjimo, saugos ir sveikatos ar kitų su darbo santykiais susijusių klausimų, kviečiame konsultuotis:
Registruotis ir konsultuotis galite Užimtumo tarnybos tel. +370 661 10885, 1883 arba el. paštu info@uzt.lt, taip pat:
+370 658 26 755 Vilniuje
+370 658 25 471 Kaune
+370 672 28 204 Jonavoje
+370 618 07 602 Alytuje
+370 658 24 346 Klaipėdoje
+370 610 38 727 Panevėžyje
+370 616 46 608 Šiauliuose
+370 614 00 179 Marijampolėje
Daugiau informacijos: www.uzt.lt/ua.
Įgyvendinant Malteser International projektą „Pagalba pabėgėliams iš Ukrainos“ Maltos ordino pagalbos tarnyba siūlo nuotolinius nemokamus įdarbinimo mokymus. Kursą rasite čia: https://www.employmentcourse.com/
Vaikų tėvams ar globojantiems asmenims dėl vaiko mokymo reikia kreiptis į savivaldybę, kurioje įsikūrė. Galima kreiptis į savivaldybės administracijos priėmimo skyrių arba savivaldybės švietimo skyrių.
Informacija apie ukrainiečių vaikų priėmimą į ugdymo įstaigas teikiama savivaldybių švietimo skyriuose, kuriuose paskirti koordinatoriai. Jie suteikia visą reikalingą informaciją apie priėmimą į mokyklą ar darželį.
Savivaldybių koordinatorių kontaktai.
Svarbu. Mokyklos gali priimti mokytis ir įregistruoti į Mokinių registrą ir tuos mokinius, kurie neturi laikino leidimo gyventi Lietuvoje bei nacionalinės vizos.
Ikimokyklinis ugdymas: https://smsm.lrv.lt/lt/informacija-del-karo-pabegeliu-is-ukrainos/duk-pitannia-shcho-chasto-zadaiutsia-frequently-asked-questions/ikimokyklinis-ugdymas-doshkilne-vikhovannia-pre-school-education/
ŠMSM ir savivaldybių kontaktai konsultacijoms
KUR MOKYTIS LIETUVIŲ KALBOS
Informaciją apie lietuvių kalbos mokymosi galimybes rasite čia: https://migracija.lrv.lt/lt/naudinga-informacija/ukraina-ukrayina-ukraina-ukraine/aktualno-dlia-ukrayinskikh-bizhentsiv-vid-viini-de-vivchiti-litovsku-movu/
Įgyvendinant Malteser International projektą „Pagalba pabėgėliams iš Ukrainos“ organizuojami:
Ukrainos piliečiai gali atsidaryti sąskaitą Lietuvos bankuose
Lietuvoje veikiantys bankai yra pasiruošę atidaryti sąskaitas ir nemokamai teikti pagrindines banko paslaugas karo pabėgėliams iš Ukrainos.
Kreipiantis į kredito įstaigą dėl sąskaitos atidarymo asmens tapatybei identifikuoti užtenka Ukrainos piliečio paso – biometrinio arba paprasto. Kitus reikiamus dokumentus kiekvienas bankas nustato individualiai.
Ukrainos piliečiai gali nemokamai keliauti traukiniais Lietuvoje (pirmus tris mėnesius po atvykimo) ir viešuoju transportu Vilniaus mieste (visą laiką).
Užtenka pateikti asmens dokumentą. Daugiau informacijos rasite čia.
Ukrainos piliečiai gali nemokamai naudotis bibliotekų, muziejų ir kultūros centrų paslaugomis
Bibliotekose nemokamai išduodami skaitytojų pažymėjimai, užtikrinama galimybė naudotis viešos interneto prieigos kompiuteriais ir bevieliu internetu, šeimų, jaunimo ir laisvalaikio erdvėmis, dalyvauti edukaciniuose užsiėmimuose, vaikų sensoriniuose skaitymuose, lankytis parodose ir kituose kultūros renginiuose, naudotis bibliotekų fonduose sukauptais įvairių stalo ir interaktyvių žaidimų, muzikos įrašų, filmų, knygų ir periodinių leidinių įvairiomis kalbomis fondais.
Pagal poreikį bibliotekos, bendradarbiaudamos su kitomis įstaigomis, organizuos lietuvių kalbos pradmenų mokymus. Daugiau informacijos rasite čia.
Ukrainos piliečiai gali įsivežti į Lietuvą augintinius
Ukrainos piliečiai, kurių gyvūnai augintiniai yra tinkamai paženklinti, vakcinuoti, turintys galiojantį gyvūno pasą bei atitinkantys visiems gyvūnų augintinių įvežimo į ES reikalavimams, valstybės sieną gali kirsti įprastine tvarka. Nepaženklinti ar nuo pasiutligės nepaskiepyti iš Ukrainos atvykstančiųjų gyvūnai bus ženklinami ir vakcinuojami, kartu nustatant paprastesnes jų karantinavimo sąlygas. Daugiau informacijos rasite čia.