Paremkite Tapkite savanoriu
Paremkite Tapkite savanoriu

Naujienos

„Vyčio skliautas 2024“ – tokio masto pratybos Lietuvoje vyko pirmą kartą 

26/09/2024 


Rugsėjo 23-26 d. Lietuvoje vyko didžiausios mobilizacinės sistemos patikrinimo pratybos „Vyčio skliautas 2024“. Buvo tikrinamas institucijų ir organizacijų pasirengimas karo ar ekstremalių situacijų atvejams. Tai pirmos valstybinio masto mobilizacijos pratybos, kurių metu tikrinama atsakingų tarnybų sąveika bei gebėjimas įvykdyti mobilizacines užduotis. Pratybose dalyvavo ir nevyriausybinio sektoriaus organizacijos. Maltiečiams buvo patikėta užduotis vykdyti riboto judėjimo ir senyvo amžiaus žmonių evakuaciją iš Vilniaus į saugią vietą, kuri šių pratybų metu buvo improvizuota stovykla Grigiškėse.  

Pratybas koordinavo Nacionalinis krizių valdymo centras bei Mobilizacijos ir pilietinio pasipriešinimo departamentas. Jose iš viso dalyvavo apie tūkstantis valstybės tarnautojų, pareigūnų, savivaldybių atstovų bei nevyriausybinių organizacijų savanorių.  

 Maltiečiams veiksmas prasidėjo Vilniaus geležinkelio stotyje  

Čia rugsėjo 24 d. autobusais buvo atvežti negalią turintys ir senyvo amžiaus žmonės, kurie maltiečių lydimi traukiniais turėjo pasiekti  saugią vietą. Šių pratybų tikslas – pasitikrinti, kiek sistema pajėgi pasirūpinti tokiais žmonėmis dienos „X“ atveju. Geležinkelis, pasak Nacionalinio krizių valdymo centro vadovo Vilmanto Vitkausko, pasirinktas dėl potencialo išvežti kuo daugiau žmonių – vienas etapas trunka nuo penkių iki šešių valandų, yra galimybė saugiai išgabenti apie 17 tūkst. žmonių, tai palyginti su autobusų gebėjimais, didžiulis skirtumas. 

 Maltiečių vaidmuo buvo itin svarbus 

Maltiečių vaidmuo krizės atveju būtų neįgaliems žmonėms ir ligoniams padėti pasiekti traukinius, užtikrinti geriamojo vandens ir maisto resursus. Tad maltiečiams pratybos prasidėjo įsikūrus stoties pastato pašonėje, kur pasiruošę gultus, geriamojo vandens ir šiek tiek maisto jie laukė autobusų su ribotas judėjimo galimybes turinčių evakuacijai pasiruošusių žmonių. Visam evakuacijos pratybų procesui vadovavo maltiečių pirmosios pagalbos ir civilinės saugos koordinatorius Justinas Vasiliauskas.   

„Planas toks: kol atvažiuos traukinys, autobusai, išlaipinę žmones, yra paleidžiami, kad nenutrūktų evakuacija. Kai atvažiuoja traukinys, neįgalieji ir vaikštantys žmonės yra sulaipinami ar sunešami į traukinį ir važiuoja į kitą stotelę, kur pasiekiama saugi vieta. Saugioje vietoje, pagal pratybų scenarijų, jie gali laukti iki 72 val. Ten užtikrinamas maitinimas, vanduo, higiena ir kiti būtinieji poreikiai” – pasakojo J. Vasiliauskas. – „Nevyriausybinės organizacijos, tokios kaip maltiečiai, yra svarbi sudedamoji dalis, prisidėsianti krizinėse situacijose. Mes kasdien dirbame su pacientų transportavimu, teikiame greitosios medicinos pagalbos paslaugas, todėl galime tai lengvai padaryti ir mums nereikia papildomų didesnių išteklių.” 

 Viena pratybų diena apima 10 dienų realaus laiko 

Šiose pratybose dalyvavo 22 maltiečiai. Jos atskleidė nevyriausybinių organizacijų integravimo svarbą į mobilizacinių užduočių vykdymą, padedant užtikrinti sklandžią evakuaciją, aprūpinimą maistu ir teikiant skubią pagalbą.