Paremkite Tapkite savanoriu
Paremkite Tapkite savanoriu

Naujienos

Prasidedanti „Maltiečių sriuba“ primena – nėra niekieno senelių

07/11/2022 


Algimanto Aleksandravičiaus nuotrauka

Maltos ordino pagalbos tarnyba (maltiečiai) jau 17-ąjį kartą telkia visuomenę vargstantiems seneliams paremti ir skelbia akciją „Maltiečių sriuba“. Jos tikslas surinkti lėšų senelių pagalbai – ši tema vis nepraranda aktualumo: maltietiško rūpesčio ir visų mūsų atjautos esant  sunkmečiui reikia tik daugiau. Tad maltiečiai kviečia visus susivienyti ir padėti vargstantiems, vienišiems seneliams.

 

Kainos auga greičiau nei kyla pensijos

Šiuo metu būtiniausi maisto produktai brangsta kasdien, o šildymo ir elektros kainos tapo tiesiog nebeįperkamos iš mažų pensijų. Būsto išlaikymas – vanduo, elektra, dujos bei kitas kuras – per metus pabrango pusantro karto – 50,4 proc. Šių metų rugpjūčio mėn. Statistikos departamento duomenimis, kai kurių maisto produktų kainos augo rekordiškai, pavyzdžiui, bulvės ir atšaldyti bulvių gaminiai per metus brango 73 proc., pienas ir jo produktai, sūris bei kiaušiniai – 44,1 proc., miltai ir kiti grūdų produktai – 62,7 proc. O duonos kaina pagal brangimą Lietuvoje – antroje vietoje Europoje, pasak Europos Sąjungos statistikos agentūros „Eurostatas“.

Vieniši seneliai, atsiskaitę už komunalines paslaugas, vaistus bei gydymo priemones, priversti maistui skirti menkus pensijų likučius. Atrodo, Lietuvoje badas jau pamirštas, tačiau senolių pagalbos prašymas byloja ką kitą – maisto stygius ir kasdienis taupymas nesitraukia iš senų žmonių gyvenimo. Vienišiems, vargstantiems seneliams belieka tikėtis kitų geros valios.

Gerumu dalintis kviečia jau ne pirmus metus „Maltiečių sriubos“ idėją palaikanti pirmoji šalies ponia Diana Nausėdienė. Gyvename sudėtingų istorinių lūžių ir neeilinių išbandymų laikotarpiu, kuomet ypatingai svarbiais tampa tvarūs kiekvieno iš mūsų  asmeniniai pasirinkimai. Popiežius Pranciškus yra pabrėžęs: „Ne gyvenimas turi misiją, bet jis pats yra misija“. Ypač tai akivaizdu tampa dabar, kai daug ko stokodami patys, vis gi ryžtamės dovanoti savo laiką, užjausti artimąjį, palaikyti tolimąjį. Visi, kuo tik galime. Savitarpio pagalba yra tas veiksmas, kuris palaimina ir imantį, ir duodantį. Junkimės į maltiečių šventinę misiją. Kasdien, kiekvienu tvariu žingsniu telkimės į tvirtą bendruomenę, ginančią humanizmo pagrindus“, – visus susivienyti ir ištiesti pagalbos ranką seneliams kviečia pirmoji šalies ponia.

 

Maltiečių parama seneliams vien maistu neapsiriboja

Šiuo metu maltiečiai globoja 2800 senolių 42 šalies miestuose ir miesteliuose. Patiems silpniausiems, kurie sunkiai apsitarnauja patys, kelis kartus per savaitę yra vežama karšta sriuba termosuose – tokį maistą seneliai gali valgyti iš karto. Maisto produktų lauknešėliai yra vežami stipresniems, galintiems pasigaminti – čia į pagalbą ateina maltiečių savanoriai.

Parama senoliams vien maistu neapsiriboja. Savanoriai lankydami padeda apsitarnauti (keičia patalynę, skalbia, valo, tvarko), vykdo buities darbus, atneša būtiniausių higienos priemonių, gydytojų išrašytų vaistų, rūpinasi specialistų (medikų, teisininkų, buitininkų) pagalba, ligai ar negaliai užklupus aprūpina kompensacine technika, vežioja.

 

Pernai surinktos lėšos leido išplėsti pagalbą

Maltiečių senelių namai Viekšnaliuose, Telšių rajone, skaičiuoja jau antrus metus. Pernai akcijai prasidėjus buvo registruojami pirmieji gyventojai, o šiemet jau visi kambariai užpildyti ir dar eilė laukiančiųjų čia patekti. Geri atsiliepimai apie maltiečius sklinda ne tik Žemaitijoje – po pernykščių reportažų per televiziją organizacija sulaukė pagalbos prašančių skambučių iš įvairių Lietuvos vietovių. O čia jau gyvenantys senoliai negali atsidžiaugti namuose tvyrančia šeimos atmosfera, nes, kaip jie sako, gyvena ne palatose, o kambariuose, ir visi juos vadina vardais, ne ligoniais.

Maltiečiai senelius ne tik lanko namuose, bet ir kviečia į senjorų dienos centrus. Jų poreikis amžėjant visuomenei auga. Auga ir maltiečių senjorų dienos centrų skaičius – jų šiuo metu 7. Du nauji atidaryti 2022 m. – Kriaunose ir Kaišiadoryse. Jie atsirado vietinės bendruomenės prašymu – pagyvenusius žmones į tokius centrus atveda vienišumas. Įdomu, kad Kriaunose į centrą dienos užsiėmimams renkasi daugiausia ne miestelio, o aplinkinių kaimų gyventojai – juos maltiečiai atveža savo transportu. Atrodo, kaime darželis, sodelis – yra ką veikti, bet žmonės nori bendrauti, burtis, sako, kad kartais net tuščias šaldytuvas ne toks baisus, kaip slogi kasdienybė tarp keturių sienų. Kita vertus, pavėžėjimų, užsiėmimų, paskaitų, senoliai be maltiečių pagalbos tiesiog neįpirktų.

 

Akcija primena, kad parama reikalinga visus metus

„Maltiečių sriuba“ jau tapo tauria prieškalėdine tradicija, kviečiančia visus susivienyti dėl pagalbos senoliams. Bet seneliams reikalinga pagalba ne tik prieš šventes, mes, maltiečiai, juos lankome reguliariai visus metus. Tad kviečiu visus geros valios žmones tapti reguliariais vargstančių senolių rėmėjais ir dalintis duona kasdienine visus metus. Dėkoju visiems, kurie jau prisidedate – esate puikus gerumo pavyzdys. Juk nėra niekieno senelių – kiekvienas vargstantis senelis yra ir mūsų senelis“, – sako maltiečių l. e. p. generalinis sekretorius Edvinas Regelskis ir kviečia remti senolius ne tik akcijos metu.

 

Prie pagalbos senoliams prisidėti gali kiekvienas

Su pagarba senatvei maltiečiai kviečia aukoti SMS ir skambučiais 1413 – 10 eurų, 1485 – 5 eurai. Didesnę sumą ir reguliarią paramą galima skirti interneto puslapyje www.maltieciusriuba.lt Akcija vyksta iki 2023 m. sausio 7 d., o reguliariai aukoti galima visus metus.

Ačiū visiems pagalbos laukiančių senolių vardu.

Egidijaus Knispelio nuotraukos