Paremkite Tapkite savanoriu
Paremkite Tapkite savanoriu

Naujienos

Bendrai sukurta didinga atmosfera – dar vienas patvirtinimas, kad kartu tikrai galime viską

23/05/2024 


„Iš griuvėsių pakilę didingi rūmai kare pavargusį ramioje taikoje saugo“ – ar žinote apie ką tai? Kalbame apie naujam gyvenimui prikeltus LDK didikų Sapiegų rūmus, kurie išskirtinėmis sąlygomis priėmė maltiečius ir rėmėjus, partnerius bei draugus pasimatyti maltiečių padėkos vakare. Savo apsilankymu maltiečius pagerbė garbės svečiai: pirmoji šalies ponia Diana Nausėdienė, LR socialinės apsaugos ir darbo ministrė Monika Navickienė ir Vilniaus meras Valdas Benkunskas su žmona.

Gegužės 21 d. vykęs maltiečių padėkos vakaras prasidėjo Išganytojo bažnyčioje, kur šv. Mišias kaip padėką rėmėjams aukojo maltiečių kunigas kapelionas Vytautas Rapalis. Vėliau visi svečiai buvo pakviesti į Sapiegų rūmus.

Sapiegų rūmai veikia kaip tiltas tarp įvairių visuomenės grupių

Šventinė renginio dalis vyko didinguose Sapiegų rūmuose, kurie siekia tapti ryškia ir gyvastinga Vilniaus kultūrinio žemėlapio vieta, įkvepiančia ir visoms visuomenės grupėms suteikiančia galimybę plėsti kultūrinį akiratį išskirtinėje aplinkoje. Ši erdvė ne tik saugo ir aktualizuoja paveldą, bet ir pritaiko jį šiuolaikiniam gyvenimui, kurdama atvirą ir darnų santykį su bendraminčiais kultūros, meno bei mokslo srityse.

Rūmai veikia kaip tiltas tarp įvairių visuomenės grupių, suteikiant erdvę meno kūriniams ir kultūros renginiams, kurie įtraukia bendruomenę ir sukuria ilgalaikį ryšį su lankytojais. Ši erdvė pritaikyta ne tik meno ir kitų artefaktų eksponavimui, bet ir įvairiems renginiams.

„Nieko negali būti gražiau už simbolinį stiprios bendruomenės susibūrimą“

Tokiais žodžiais kreipėsi į maltiečių renginį atvykusi pirmoji šalies ponia Diana Nausėdienė, pabrėždama dėkingumą ir solidarumą, kuriuos visi puoselėjame kasdieniais darbais: vieni – teikiama auka ir parama, kiti – organizacine veikla, pasiaukojama savanoryste, skiriamu asmeniniu dėmesiu ir laiku.

Socialinės apsaugos ir darbo ministrė Monika Navickienė, perdavusi premjerės Ingridos Šimonytės linkėjimus ir padėką, pasidžiaugė maltiečių partneryste sprendžiant socialines šalies problemas, kai nesiskirstydami titulų kartu imamės neatidėliotinų darbų. Ministrė maltiečius įvardijo kaip patikimus partnerius.

Vilniaus meras Valdas Benkunskas tarp žodžių „maltiečiai“ ir „pagalba“ deda lygybės ženklą: „Nesuklysiu pasakydamas, kad daugelis žmonių, paklausus, kas jiems asocijuojasi su žodžiu pagalba“, atsakytų – maltiečiai. Kur to paslaptis? Tai – maltiečių nuoširdumas, kuris lydi teikiant pagalbą silpnesniems, kuris pritraukia verslus ir sėkmingus žmones. Taip kuriasi bendruomenė – išauga didelis žmogiškumo medis, simbolizuojantis veiklos prasmę ir reikalingumą.“

Renginio svečiai tapo ekskliuzyvo dalyviais

Maltiečių padėkos vakaras tapo pirmu Sapiegų rūmų išoriniu renginiu, kurio dalyviams geranoriškai ir neatlygintinai buvo atvertos visos šios erdvės durys. Rūmų vadovė dr. Gintautė Žemaitytė sako: „Mūsų tikslas – ne tik saugoti paveldą, bet ir būti platforma, kurioje susitinka istorija ir dabartis. Mes siekiame ugdyti pagarbą istorijai ir suteikti galimybę megztis originaliam dialogui tarp kultūros paveldo ir šių laikų kūrybos. Atvirumas yra mūsų kasdienės veiklos dalis. Mes esame atviri naujoms idėjoms ir iniciatyvoms, ieškome būdų bendradarbiauti su įvairiomis kultūros bei švietimo organizacijomis. Sapiegų rūmai siekia būti vieta, kur gali susitikti skirtingų kultūrų atstovai, dalytis patirtimi ir kurti bendrus projektus, praturtinančius mūsų visuomenę.“

Tad po maltiečių generalinio sekretoriaus Edvino Regelskio metinio atsiskaitymo norintieji galėjo išsamiai apžiūrėti rūmų menes, susipažinti su veikiančia paroda. Sapiegų rūmų partnerysčių ir plėtros vadovė Regina Jaskelevičienė sveikindama maltiečius pristatė: „Juk rūmai – nuostabi erdvė, šiandien skirta menui, kultūrai, istorijai, paveldui. Tačiau ne tik – rūmai skirti tiems, kam reikia prieglobsčio ar užuovėjos. Juk neatsitiktinai ir pirmoji mūsų paroda vadinasi „Užuovėja“.

Vakaro dalyviai pirmieji sužinojo maltiečių rengiamą naujieną

Vakaro svečiai ne tik grožėjosi rūmais, džiaugėsi maltiečių nuveiktais darbais, bet ir sulaukė netikėtos naujienos – maltiečių prezidentas Bronius Einars pristatė fantastišką ekskursiją „Maltos ordino kelias veda per Vilnių“. Ji bus apie Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės žymiųjų didikų Sapiegų, Radvilų, Pacų, Tiškevičių, Pliaterių dinastijų atstovus, kurie buvo Maltos ordino riteriai. Maltiečiai kvies paklajoti po Vilniaus senamiestį stabtelint prie objektų, menančių šiuos didikus, jų indėlį ir sąsajas su maltietiška veikla. Žinoma, kad vien Radvilų giminėje būta 33 Maltos ordino riterių ir damų.

Beje, galime atskleisti pirmą ekskursijos objektą. Tai Katedra, čia ilsisi maltietiškos veiklos Lietuvoje pradininko Vladislovo Vazos širdis. Jis 1642 m. įsteigia pirmąją Maltos ordino prioriją mūsų šalyje ir pirmuoju prioru paskiria Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės taurininką Zigmantą Karolį Radvilą. Simboliška – maltiečių veiklos pradžia ten, kur sostinės širdis.

Išskirtinėje erdvėje – išskirtinė muzika

Vakaras buvo kupinas pačių gražiausių dalykų – padėkų vieni kitiems, gerumo pavyzdžių, netikėtų naujienų ir istorinių atradimų. Ir visa tai lydėjo žymiausių Lietuvos atlikėjų padovanota muzika. Pasaulio kompozitorių kūrinius atliko obojininkas Robertas Beinaris, Lietuvos muzikos ir teatro akademijos pučiamųjų ir mušamųjų instrumentų katedrų vedėjas, meno daktaras, Lietuvos pučiamųjų orkestrų čempionato geriausio solisto vardo laimėtojas, ir pianistė Sonata Alšauskaitė, daugelio tarptautinių pianistų konkursų dalyvė ir laureatė, savo meistriškumu sužavėjusi Vokietijos, Prancūzijos, Italijos, Didžiosios Britanijos ir kitų šalių publikas.

Ypatingais plojimais buvo sutikta Lietuvos nacionalinio operos ir baleto teatro solistė, daugelio tarptautinių konkursų nugalėtoja Emilija Finagejevaitė. Mergina pati yra buvusi maltiečių gretose – net 7 metus priklausė Vilkaviškio jaunųjų maltiečių komandai, tad, kaip minėjo, dainuoti organizacijos renginiuose jai yra garbė – pati yra patyrusi, koks gyvybiškai svarbus yra savanorystės kelias.

Kartu su Emilija į sceną žengė žymių Lietuvos chorų chormeisterė, koncertmeisterė Lietuvos muzikos ir teatro akademijoje, nuolat pasirodanti su garsiausiomis Lietuvos operos žvaigždėmis Raminta Gocentienė.

Vakaro pabaigoje svečių laukė dar viena dovana, dar vienas ekskliuzyvas – dviejų muzikos meistrų improvizacijos. Tai Egidijaus Buožio, pianisto, kompozitoriaus, Lietuvos muzikos ir teatro akademijos profesoriaus, Lietuvos muzikų sąjungos Auksinio disko laureato, ir Petro Vyšniausko, saksofonininko, Didžiojo Lietuvos kunigaikščio Gedimino V laipsnio ordino kavalieriaus, Lietuvos nacionalinės, Baltijos Asamblėjos ir kt. premijų laureato, Lietuvos muzikos ir teatro akademijos profesoriaus, pasirodymas.

Už nuostabią muziką maltiečiai dėkingi URBO bankui, kurio globojamas Sauliaus Karoso labdaros ir paramos fondas dovanojo vakarui banko remiamų muzikantų koncertą.

 Profesionalai sukūrė įsimintiną renginį ir pakilią atmosferą

Išskirtinė muzika, išskirtinė erdvė, prasminga veikla – visa tai kūrė didingą, pakylėtą nuotaiką, kūrė bendrystę ir norą kartu padaryti dar daugiau. Renginių organizavimo profesionalai, inovatoriai „Menai Renginiai“ ir „Auksinė mintis“ neatlygintinai skyrė daug laiko ir jėgų, kad maltiečių padėkos vakaras būtų toks įsimintinas. Kompanijos „Menai Renginiai“ įkūrėja Erika Purauskytė išdavė, kad mėgstamiausias jos patiekalas – sriuba. Dievina ją – tai ir šventinis, ir kasdienis valgis. Gal Erikos ir maltiečių draugystė nėra atsitiktinė – viskas per tą sriubą!

Taigi, suprantama, ir šis vakaras neapsiėjo be sriubos, maltiečių sriubos, – ją dovanojo ir užkandžiais vaišino maitinimo paslaugas teikianti įmonė „Salt stary“.

Jau tapo tradicija, kad maltiečių renginius veda Jonas Radzevičius – didelė garbė turėti tokį profesionalą savo draugų tarpe. Ir garantuota vakaro sėkmė!

Maltiečiai dėkoja kiekvienam ir visiems, kartu kūrusiems, buvusiems, padėjusiems, kad vakaras būtų jaukus, prasmingas, įsimintinas. Iki kitų susitikimų!

Nuotraukos: Gabrielius Jauniškis ir Gustas Scinskas