Link pilietinių teisių visiems: sistemiškas ir nuoseklus skurdą patiriančių asmenų įtraukimas į demokratijos procesus
Skurdą patiriantys žmonės dažnai susiduria su diskriminacija dėl savo socialinės–ekonominės padėties ir praranda galimybę dalyvauti visuomeniniame, ekonominiame, politiniame ir pilietiniame gyvenime. Tarptautiniai tyrimai išskiria paslėptąsias skurdo dimensijas, kur vieną iš jų – galios netekimo patirtis, kuomet žmonės neturi jokios įtakos sprendimams, svarbiems jų gyvenimui. Tai veda juos į bejėgiškumą, dehumanizaciją ir orumo praradimą. Skurdą patiriančių asmenų nedalyvavimas sprendimų priėmime pažeidžia kertines žmogaus teises ir silpnina demokratiją. Be to, tyrimai rodo, kad neįtraukiant tikslinės grupės, socialinės politikos sprendimai tampa neveiksmingi, todėl skurdo rodikliai nesikeičia.
Lietuvoje jau daugelį metų kas penktas žmogus Lietuvoje gyvena žemiau skurdo rizikos ribos. NSMOT skurdą patiriančių asmenų dalyvavimo tema domisi ir dirba ties ja nuo 2018 m. ir pastebi, kad nacionaliniu mastu neturime jokių instituciškai įtvirtintų mechanizmų, užtikrinančių skurdą patiriančių asmenų įtraukimą į sprendimų priėmimą. Siekiant užtikrinti skurdą patiriančių asmenų pilietines ir politines teises, reikalingi struktūriniai pokyčiai, užtikrinantys sistemingą, tvarų ir efektyvų dalyvavimą nacionaliniu mastu.
Šio projekto pagrindinis tikslas – užtikrinti sisteminį, tvarų bei efektyvų skurdą patiriančių asmenų įtraukimą į sprendimų priėmimą, įtvirtinant jų politines bei pilietines teises. Siekiant jo įgyvendinimo, NSMOT telks skurdą patiriančius žmones, NVO, mokslininkus, valstybės institucijų atstovus, taip pat remsis gerosiomis užsienio praktikomis ir sukurs sisteminio skurdą patiriančių asmenų į sprendimų priėmimą modelį. Advokacijos veiklomis NSMOT sieks šio modelio institucinio įtvirtinimo. Modelis nustatys gaires sisteminiam, tvariam ir efektyviam skurdą patiriančių žmonių priėmimui į sprendimų priėmimą. NSMOT taip pat vykdys informuotumo didinimo kampaniją, kuri atkreips dėmesį į aprašytą problematiką ir stiprins visuomenės palaikymą pokyčiams šioje srityje.
NSMOT sieks, kad skurdą patiriančių asmenų dalyvavimas sprendimų priėmime taptų standartine praktika Lietuvoje ir užtikrintų šios grupės pilietines bei politines teises, o tuo pačiu prisidėtų prie skurdo mažinimo srityje.
Projekto uždaviniai:
- Telkti ekspertus, mokslininkus, nacionalinių ir regioninių NVO, valstybės institucijų atstovus bei skurdą patiriančius asmenis, skatinant žinių apsikeitimą ir bendradarbiavimą stiprinant pažeidžiamų grupių įtraukimą į sprendimų priėmimą.
- Sukurti sisteminio skurdą patiriančių asmenų įtraukimo į sprendimų priėmimą Lietuvoje modelį ir advokacijos veiklomis siekti pakeitimų, įtvirtinant modelio nubrėžtas gaires.
- Didinti visuomenės sąmoningumą apie skurdą patiriančių asmenų politinių bei pilietinių teisių užtikrinimo problematiką ir stiprinti palaikymą politikos pokyčiams, įtvirtinantiems šias teises.
Projekto įgyvendinimo pradžia: 2024 m. spalio 1 d. ; Pabaiga: 2025 m. rugpjūčio 31 d.
Geografinė projekto aprėptis – Projektas skirtas visai Lietuvai, savo veiklomis jis sieks pokyčio nacionaliniu mastu. Projekto partneriai, per kuriuos į projektą bus įtraukti skurdą patiriantys asmenys, veikia regionuose – Klaipėdoje, Šiauliuose, Telšiuose, Tauragėje ir Vilkaviškyje. Jų projektu metu įgytos žinios per mokymus bus toliau taikomos jų vietinėje aplinkoje. Tarpinstitucinės darbo grupės susitikimas vyks Vilniaus mieste, Kauno mieste ir nuotoliu, tarptautinė konferencija vyks Vilniaus mieste.
Projekto finansavimo suma – 59 994, 79 Eur. Projekto nr. – Nr. K4-ADV-I-PD-004
Finansuojama Europos Sąjungos lėšomis. Tačiau išreiškiamas požiūris ar nuomonė yra tik autoriaus (-ių) ir nebūtinai atspindi Europos Sąjungos ar Europos švietimo ir kultūros vykdomosios įstaigos (EACEA) požiūrį ar nuomonę. Nei Europos Sąjunga, nei EACEA negali būti laikoma už juos atsakinga.
Verta programos vykdytojas – VšĮ Atviros Lietuvos fondas.
Projekto partneriai:
- Vilkaviškio rajono kaimo bendruomenių sąjunga
- Žmogiškųjų išteklių stebėsenos ir plėtros biuras
- VšĮ „Žmogaus socialinės integracijos centras“
- Klaipėdos Marijos Taikos Karalienės parapijos Caritas
- Maltos ordino pagalbos tarnyba