Paremkite Tapkite savanoriu
Paremkite Tapkite savanoriu

Naujienos

„Stiprūs įvairovėje“ vasaros mokymuose jaunuoliai nugalėjo savo baimės

06/10/2023 


Kaip atrasti savyje slypinčias stiprybes, išreikšti savo emocijas, ugdyti pasitikėjimo jausmą  savimi ir šalia esančiais? „Stiprūs įvairovėje“ vasaros mokymai jaunimui, organizuojami Maltos ordino pagalbos tarnybos, ne tik padėjo ieškoti atsakymų į šiuos klausimus, bet ir vystė kitas aktualias temas, tokias kaip – pilietinis įsitraukimas, aktyvus dalyvavimas, savanorystė, medijų raštingumas bei daug kitų, kurios aktualios jaunam žmogui. Neformaliuoju ugdymu paremtų mokymų centre – mokymasis per patirtį, atkreipęs dėmesį į tai, kaip darbas komandoje tampa stiprybe įveikiant įvairius iššūkius, o šalia esančių žmonių įvairovė –  privalumu ir vertybe.

 

Mokymų pavadinimas „Stiprūs įvairovėje“ stiprus iš savęs

Vasarą vykę „Stiprūs įvairovėje“ mokymai, kurie skirti 14–18-os metų jaunuoliams, įtraukė daugiau nei 70 jaunuolių iš visos Lietuvos. Mokymų tikslas – padėti skirtingų etninių grupių jaunimui kurti tarpusavio ryšius, užmegzti tarpusavio draugystes, lavinti jaunuolių aktyvaus dalyvavimo bendruomenėje ir refleksijos įgūdžius, demokratinių sprendimų priėmimo, kritinio informacijos vertinimo įgūdžius, supažindinti jaunimą su krašto gynybos sistema ir demokratinei valstybei kylančiomis grėsmėmis. Nors „Stiprūs įvairovėje“ vasaros mokymai organizuojami jau šešis metus, šiais neramiais, vis dar besitęsiančio karo Ukrainoje, laikais mokymų tikslas išlaiko savo aktualumą ir svarbą. Beveik savaitę trukusioje intensyvioje programoje nestigo aktyvių kūrybinių, komandinių ir vienas kitą skatinančių pažinti užduočių, kurios tapo pagrindiniais įrankiais padedančiais įsisavinti įgytas patirtis. Dalyvaudami „Stiprūs įvairovėje“ vasaros mokymų metu dalyviai stiprino darbo komandoje gebėjimus, medijų raštingumo įgūdžius, susipažino su aktyvaus pilietiškumo formomis, diskutavo jaunam žmogui aktualiomis temomis. Jaunuoliai susiranda naujų draugų, su kuriais užsimezga ilgalaikes, tvirtas draugystes. Po mokymų sesijų, vakarus vainikuodavo tradicija tapusi „Kakavinė“, kurioje bendruomenę sutelkdavo šiltas puodelis kakavos, o iniciatyva organizuoti vakaro veiklas buvo perduodama patiems dalyviams.

 

Mokymų patirtys leido įvykti pokyčiams

Šiuose vasaros mokymuose jaunuoliai atvyksta su įvairiomis baimėmis, turintys skirtingų kalbų barjerų, socialinių įgūdžių trūkumų, emocinio nerimo. Veiklose dalyvavusi Aleksandra (18 m. iš Didžiasalio kaimo) pasakoja, kad motyvacija keistis tiek pačiai, tiek padėti kitiems augo kasdien.

„Nesu labai mėgstanti bendrauti su žmonėmis, tad pamaniau, kad būtent šie mokymai padės man įveikti šią problemą, o ir mokymų formatas pasirodė toks, kuris neleistų būti be veiklos. Atvažiavau labai išsekusi, be jėgų ir motyvacijos kažką veikti, su lūkesčiu pasibūti ramiai nuo visų pažįstamų žmonių ir tiesiog pailsėti morališkai, bet grįžusi po mokymų esu labai užsidegusi veiklai, kiek laimingesnė ir pailsėjusi, norinti teikti pagalbą tiems, kurie neturi galimybių padėti sau. Pakeičiau ir gyvenimo įpročius –pradėjau eiti anksčiau miegoti, daugiau judėti, atsirado motyvacijos, bet svarbiausią pokytį, kurį įžvelgiau, jog norisi pasaulį daryti kiek geresniu ir skleisti jam šilumą“.

Paaugliai patiria daugybę iššūkių – nuo priėmimo savęs iki aplinkos, kuri neišvengiamai turi įtakos. Kaip elgtis, jei esi patyręs patyčių, skaudžių patirčių? Tokie jaunuoliai yra itin jautrūs, tačiau šiuose mokymuose jie atsiskleidė ir patikėjo, kad gyvenime gali būti ir kitaip. Dalyvė Dominika (15 m. iš Nemenčinės) teigia, kad įvairios baimės, su kuriomis atvažiavo, kaip mat išsisklaidė: „Šitie mokymai padėjo man suprasti, kokia esu ir save priimti. Nors turėjau daug baimių, greitai buvau priimta, o svarbiausia, mano išskirtinumai buvo priimti kaip privalumai“.

Daugiakalbiams jaunuoliams neretai sunku išreikšti save ir bendrauti, tačiau dalyvis Ignas (17 m. iš Švenčionių) dalinasi, kad mokymų metu pavyko susirasti draugų: „Atvažiavau į mokymus susipažinti su naujais žmonėmis ir pagerinti bendravimo įgūdžius. Tikėjausi susirasti naujų draugų bei išmokti kažko naujo – būtent taip ir įvyko. Išvažiuoti iš mokymų buvo tikrai nelengva, nes per tą nepilną savaitę mūsų visų ryšys tapo labai stiprus. Džiaugiuosi priėmęs šį vasaros nuotykį”. 

Mokymų metu organizatoriai dirbo ne tik su jaunuolių psichologine būsena, bet ir ugdė jų fizinį pasirengimą. Organizatoriai teigia, kad virvių trasos neretai tampa iššūkiu ir galimybe nugalėti baimes – tai pavyko padaryti ir dalyvei Rimantei (18 m. iš Jurbarko): „Viena iš mano didžiausių baimių buvo aukščio baimė, o jos tikrai nesitikėjau įveikti”. Puikios komandos ir vadovų dėka įveikiau tai, kas man atrodė neįmanoma“.

 

Išmoko daugiau, nei tikėjosi

Mokymų metu jaunuoliai taip pat mokėsi ir gyvenimiškų įgūdžių: kartu su Maltos ordino pagalbos tarnybos jaunaisiais paramedikais dalyvavo pirmosios pagalbos teoriniuose ir praktiniuose užsiėmimuose: mokėsi, kaip taisyklingai gaivinti, tvarstyti, matuoti pulsą, kaip elgtis įvairiose situacijose žygio metu. Lietuvos kariuomenė su jaunuoliais dalinosi pagrindiniais išgyvenimo principais: kaip pasistatyti palapinę, užsikurti laužą, gamintis maistą gamtoje. Svečiai iš UNESCO supažindino jaunuolius apie nematerialų paveldą, o kartu su LR Kultūros ministerija, Jaunimo reikalų agentūra, Švietimo mainų paramos fondu, Mobilizacijos ir pilietinio pasipriešinimo departamentu prie KAM, Strateginės komunikacijos departamentu, Britų taryba ir Jaunaisiais maltiečiais dalyvavo diskusijų dirbtuvėse atvirose erdvėse jaunuoliams rūpimomis temomis.

 

Savęs paiešką tęsia savanoriškose veiklose

Mokymų pradžioje atvykę nepažįstami skirtingų miestų ir požiūrių jaunuoliai po šešių dienų atsisveikino pažinę skirtumus ir užmezgę stiprias draugystes. Sužinoję apie savanorystės galimybes, dabar renkasi jiems tinkamas organizacijas ir tęsia mokymąsi bei savęs paiešką savanoriškose veiklose ir ne tik. Taip pat mokymų metu sužinoję daugiau informacijos apie programą „Erasmus+” pasirenka išbandyti studijų mainus arba mokymosi galimybes šioje programoje. Svarbiausia, kad kasdien reflektuodami apie save, savo veiklą, mintis, jausmus, aplinką ir santykį su ja, jaunuoliai padeda tvirtus pamatus savo asmenybės augimui.

„Be galo džiaugiamės, kad galėjome įgyvendinti šį projektą, kuris atnešė tiek teigiamų pokyčių jaunuolių gyvenime. Mačiau savo akimis, kiek emocijų ir laimės jie patyrė, kaip kuriant santykį su kitais ir mokantis be nuostatų juos priimti – įvyksta pokytis ir laužomi stereotipai. Šios vertės nebūtume galėję sukurti be partnerių, kurie nuolat buvo šalia ir padėjo įvairiais klausimais: LR Kultūros ministerijai, Jaunimo reikalų agentūrai, Švietimo mainų paramos fondui, Mobilizacijos ir Pilietinio pasipriešinimo departamentui prie KAM, Lietuvos kariuomenei, Strateginės komunikacijos departamentui ir Britų tarybai“, – pasakoja viena iš iniciatorių, maltiečių Savanorystės procesų vadovė Neringa Sukauskaitė.