Paremkite Tapkite savanoriu
Paremkite Tapkite savanoriu

Naujienos

„Pilietiškumas ir savanorystė – glaudžiai tarpusavyje susijusios brandžios visuomenės dalys“, – savanoris Paulius

16/02/2024 


Jau trečius metus Jaunieji maltiečiai vykdo iniciatyvą „Savanorystė = Pilietiškumas = Lietuva“. Ši Maltos ordino pagalbos tarnybos jaunimo bendruomenės akcija skirta atkreipti visuomenės dėmesį į tai, jog savanorystė ugdo jaunų žmonių pilietiškumo vertybę. Iniciatyva šiemet atsisuka į tuos, kurie kiekvieną savo laisvo laiko minutę skiria savanorystei ir pilietinei veiklai.

 

Jaunųjų maltiečių ir senolių draugystė

Maltos ordino pagalbos tarnyba įvairiose Lietuvos vietovėse globoja vienišus ir žemiau skurdo ribos gyvenančius senjorus. Visų pamiršti senoliai šaukdamiesi pagalbos pabrėžia – jiem

s reikia ne tik dubenėlio sriubos, tačiau ir žmogiško artumo, draugystės. Dalis Jaunųjų maltiečių grupių turi savo globojamus senolius, kuriuos lanko kiekvieną savaitę. Savo gyvenimų rūpesčiuose paskendę jaunuoliai geba atrasti laisvo laiko tiems, kurie užaugino juos ir sukūrė laisvą valstybę.

Skuodo savanorė Eglė – puikus tokio jaunimo pavyzdys. Pagalba kitiems atsispindi ne tik jos savanoriškoje veikloje, tačiau ir vertybėse: „Pilietiškumas man reiškia savanorystę, kai ištiesiame pagalbos ranką visiems mūsų tautos piliečiams“. Į praėjusiais metais vykusią Jaunųjų maltiečių vasaros stovyklą Eglė atvyko kupina energijos bei noro savo laisvą laiką skirti tiems, kuriems jo labiausiai reikia. Po savaitės kruopštaus darbo su savo vertybėmis ir gilinimosi į save, šiandien Jaunoji maltietė Skuode daro stebuklus: kiekvieną savaitę lanko senolių globos namus, kuriuose senjorams įneša kruopelę džiaugsmo. Eglė įsitikinusi, jog senoliai tokie patys žmonės kaip ir mes – jiems reikia smagių akimirkų – tad kas savaitę su kitais savanoriais juos džiugina įvairiomis veiklomis. Pavyz

džiui, dar sausio mėnesį visi kartu kepė vaflius, eksperimentavo su dažais bei dalijosi gyvenimiška patirtimi. Noras padėti toks stiprus, jog: „Senelių globos namuose stengiuosi džiaugsmo ir juoko spindulių įnešti, net ir tada, kai man pačiai viduje liūdna“, – dalijasi Eglė.

Skuodo Jaunoji maltietė tik vienas iš daugelio laisvoje valstybėje užaugusių pilietiškų savanorių pavyzdžių, kurie savo laiką skiria senyvo amžiaus žmonių, kūrusių jų laisvę, gerovės užtikrinimui. Jaunųjų maltiečių pilietiškumas atsispindi ne tik pagalboje kitiems – jie nuolatos kelia savo kompetencijas ir yra pasiruošę išgelbėti gyvybes.

Jaunųjų paramedikų programa

Jau kelerius metus Jaunųjų maltiečių vykdoma programa „Jaunieji paramedikai“ orientuojasi į jauno žmogaus kompetencijų ugdymą suteikti pirmąją pagalbą, o prireikus – išgelbėti žmogaus gyvybę. Nors programą sudaro nemaža dalis teorijos, reikėtų neapsigauti – jaunuoliams suteikiamos visos galimybės praktikuotis. Jaunųjų paramedikų programos metu savanoriai gali savo žinias išbandyti treniruodamiesi ant manekenų, dalyvauti šalyje vykstančiuose nacionaliniuose renginiuose bei prisidėti prie jų dalyvių saugumo. Kiekvienas programą pabaigęs dalyvis turi galimybę dalyvauti nacionalinėse varžybose, kurių metu jaunuoliai realistiškose situacijose bando suteikti pagalbą „sužalotiems“ aktoriams.

Šią programą baigęs jaunimas ne tik geba suteikti pirmą pagalbą, tačiau atranda save bei stiprina savo vertybes. Ignalinos Jaunasis paramedikas Paulius dalijas: „Susimąstau apie nacionalines Jaunųjų paramedikų varžybas. Jose turiningas laikas su bendraamžiais ir bendrus interesus turinčiais jaunuoliais pralėkė kaip kulka, kurios viršūnėje visus vienijantis tikslas – padėti ir gelbėti“.

Net neabejojame, jog Jaunieji para

medikai gatvėje išvydę suklupusį senolį ar nuo dviračio nukritusį vaiką nieko nelaukdami skubėtų suteikti pagalbą. Meno apie kito gyvybės išsaugojimą žinojimas ugdo jaunuolių atsakomybės jausmą, kuris leidžia sužydėti pilietiškumui. Paulius dalijasi: „Dalyvaudamas Jaunųjų paramedikų programoje tapau ne tik socialiai atsakingesnis, tačiau įgavau daugiau empatijos, kuri nūdienoje tampa vis reikalingesnė. Susiduriant su įvairiomis gyvenimiškomis situacijomis, atsakingumas tampa viena iš svarbiausių pilietiškumo vertybės sudedamųjų dalių. Be atsakomybės ir nenoro matyti to, kas vyksta aplink, dažnai neegzistuoja ir pilietiškumo sąvoka“.

Jaunieji maltiečiai atsakomybę jaučia prieš įvairaus amžiaus piliečius

Trečioji Jaunųjų maltiečių veiklos kryptis – vaikai ir jaunimas. Dalis savanorių savo laisvą laiką skiria vaikų dienos centrų globotiniams. Dažnai tokie vaikai atkeliauja iš nepasiturinčių šeimų, kuriose kartais patiria smurtą, yra engiami bei žeminami. Savanoriai tokius vaikus ir jaunuolius besąlygiškai priima, ištiesia jiems savo ranką, ku

ri gali suteikti šilumos bei kartais taip trūkstamos draugystės.

Šeimoje sukurtas nesaugumas tarsi verčia elgtis netinkamai. Kartais, dėl tokių poelgių kaltinamas pats jaunuolis, nors tai yra visiškai normali jo reakcija – jis nepatiria meilės, nežino, kas yra motiniškas rūpestis, o kiekvienas jo veiksmas – bandymas išgyventi žiaurioje aplinkoje. Maltos ordino pagalbos tarnyba tokius jaunuolius priima besąlygiškai, leidžia jiems augti ir suprasti, kad aplinka gali būti saugi ir praturtinanti. Vaikų dienos centruose savanoriaujantys jaunuoliai veikia su itin jautria žmonių grupe, todėl jų vertybės yra nuolatos auginamos.

Kelmės Jaunoji maltietė Kamilė, savanoriaujanti maltiečių vaikų dienos centre, dalijasi: „Pilietiškumo vertybė man visų pirma yra bendruomeniškumas ir aktyvumas: rūpinimasis savo bendruomene ir aplinka, tradicijų puoselėjimas, susitelkimas i vieną stiprų kumštį bendram tikslui ir aktyvi veikla visuomenės labui. Tai empatija, tolerancija, atsakomybė, savo, kaip piliečio, pareigų suvokimas viename. Šie dalykai ir savanorystė Jaunuosiuose maltiečiuose – tai yra mano pilietiškumas“. Visos savanorės minėtos vertybės atsispindi veikloje su pažeidžiamu jaunuoliu – jis yra priimamas, suprantamas, prieš jį jaučiama tokia pati atsakomybė, kaip ir prieš senolius.

Kurkime pilietiškai brandžią šalį kartu!

Trečius metus Jaunieji maltiečiai kviečia sustoti ir susimąstyti apie savanorystės teikiamas naudas tiek pavieniui jaunuoliui, tiek visai valstybei. Altruistiškoje aplinkoje augantis ir galimybę tobulėti turintis jaunimas geba pasigilinti į kasdienius darbus ir tų darbų sūkuryje atrasti pilietiškumo lobius. Būtent į tai dėmesį atkreipti siekia iniciatyva „Savanorystė = Pilietiškumas = Lietuva“ – tiek savanoriška veikla su senoliais ar jaunimu, tiek pirmosios pagalbos teikimas ar ki

tos veiklos ugdo jauno žmogaus pilietiškumo vertybę. Svarbu nepamiršti, jog kiekvienas iš mūsų esame pilietiškumo kūrėjai.