Paremkite Tapkite savanoriu
Paremkite Tapkite savanoriu

Naujienos

„IT su Jaunaisiais maltiečiais“: nepažintą kelią į informacinių technologijų pasaulį senjorams atvėrė jaunieji savanoriai

28/12/2021 


Dažnai juokaujame, kad jaunoji karta jau kone gimė mokėdama naudotis išmaniosiomis technologijomis bei savaime supranta, kaip jos veikia. Iš tiesų, realybė šiek tiek kitokia: nors jaunosios kartos sąlygos ir galimybės tam yra gerokai palankesnės, nepriklausomai nuo amžiaus informacinių technologijų pažinimas ir gebėjimas jomis naudotis yra stiprinamas per patirtį, o šiandien sąlygas mokytis turi ir vyresnio amžiaus asmenys.

Jaunieji maltiečiai – Maltos ordino pagalbos tarnybos dalis, burianti savanoriaujantį jaunimą ir aktyviai veikianti socialinėje srityje. Viena iš pagrindinių socialinių grupių, su kuriomis susiduria ir kasdien savo dėmesį skiria maltietiškas jaunimas – vyresnio amžiaus asmenys. Karantino įkarštyje matydami, jog iššūkių vyresnio amžiaus asmenims sukėlė fizinio santykio apribojimai ir paslaugų persikėlimas į internetinę erdvę, o gebėjimas naudotis informacinėmis technologijomis pasidarė kaip niekad aktualus, jaunieji maltiečiai kibo į darbus. Taip gimė Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos finansuotas projektas „IT su Jaunaisiais maltiečiais“. Pagrindinė iniciatyvos idėja – suteikti vyresnio amžiaus asmenims galimybę mokytis informacinių technologijų. Tuo tarpu jauniems savanoriams dalyvavimas šiame projekte suteikė galimybę ilgalaikei savanorystei, ir mokant kitus mokytis patiems bei išbandyti save pedagoginėje veikloje.

Ši, ne tik informacinio raštingumo mokanti, bet ir draugystę tarp kartų puoselėjanti iniciatyva dalyviams padovanojo daug gražių patirčių ir istorijų.

Viena aktyviausių projekto dalyvių senjorė Irmina prie projekto nusprendė prisijungti skatinama greitai besikeičiančio tempo šiuolaikinėje visuomenėje. Anot dalyvės, šiais laikais niekas pasaulyje nestovi, o kas buvo žinoma anksčiau, dabar jau dažnai ir nebeaktualu, ypač kalbant apie informacines technologijas. „Kasdien atsirandančios naujovės skatina žengti koja kojon su pasauliu. Norėdami nepatirti sunkumų, privalome prisitaikyti, tobulintis. „IT su Jaunaisiais maltiečiais“ dėl šios priežasties ir patraukė mano akį – labai aktualios, reikalingos temos. Kaip atskirą privalumą išskirčiau ir mokymą nuotoliniu būdu – galėjau mokytis savo namuose, ramioje ir saugioje aplinkoje“. Senjorė džiaugiasi ne tik pasikartojusi primirštus dalykus, tačiau ir išmokusi naujų. „Projekto metu išmokau naudotis Excel bei PowerPoint programomis. Taip pat savanorių pagalba susikūriau paskyrą socialiniame tinkle Facebook. Anksčiau visiškai nesinaudojau šia platforma, o dabar tai tapo kasdienybe. Grupėse bendrauju su Maltiečių savanoriais, Trečiojo amžiaus universiteto fakulteto draugais, seku visuomeninės organizacijos, kurios veikloje dalyvauju, naujienas. Galiu palaikyti nenutrūkstamą ryšį su draugais ir būti informuota. Labai patogu“. Irmina mini ir kitus projekto pliusus „Mūsų savanoriai, mokymų komanda šimtu procentu įrodė, kad amžius – ne riba, o jaunimas puikiai gali mokyti už save vyresnius. Komanda puikiai gebėjo savo kompetencijas pritaikyti vyresnio amžiaus žmonėms, adaptavo informaciją mūsų supratimo lygiui. Sakyčiau, kad jiems pavyko tiesiog puikiai – informacijos gavome tiksliai tiek, kiek reikėjo, nebuvome apkrauti mums neaktualiais dalykais. Jaučiausi palydėta visų mokymų metu. Galėjome pakartoti ir geriau įsiminti informaciją. Net jei ir paklausdavome paprastų klausimų, mūsų savanoriai niekuomet į atsakymą nepažiūrėdavo atmestinai“.

„Į mokymus prisijungė beveik 140 vyresnio amžiaus asmenų. Tai įrodo projekto aktualumą. Jau planuodami mokymų turinį atsižvelgėme į temų reikiamybę šiuo laiku. Kai kurios temos, kaip elektroninio pašto sukūrimas ir naudojimas ar elektroninė bankininkystė vieniems senjorams buvo jau pažįstamos, kiti tuo tarpu visko mokėsi nuo nulio.“ – pasakoja projekto koordinatorė Rimgailė. Maltietė išskiria temas, susilaukusias daugiausiai populiarumo: „Apskritai projekto metu kiekvienam užsiregistravusiam senjorui siūlėme dalyvauti 12 temų mokymų sesijose, tačiau kai kurie senjorai rinkosi dalyvauti jiems aktualiausių temų mokymuose. Daugiausia susidomėjimo sulaukė E.Sveikatos ir Facebook sukūrimo ir naudojimo mokymai. Tiesą sakant, projekto eigoje teko organizuoti šiomis temomis net 6 papildomus mokymus, nes norinčių išmokti internetu išsimti Galimybių pasą ar Facebook būdu bendrauti su artimais iš užsienio buvo gausybė.“ Rimgailė džiaugiasi, kad be naujai įgytų žinių senjorai bei jaunieji savanoriai džiaugėsi ir užsimezgusiais šiltais santykiais. Dalyviams projektas tapo ne tik prasmingo laiko praleidimu, tačiau padėjo puoselėti kartų mokymąsi, leido skirtingo amžiaus atstovams dalintis turima patirtimi, ugdyti asmenines savybes: „Tai projektas, kurio metu kiekviena pusė priimdavo iššūkius, tobulėdavo, ieškodavo sprendimo būdų, o svarbiausia palaikydavo žmogiškąjį bendravimą, kurio ypatingai trūko karantino metu.“

Jei jaučiate, kad jums trūksta žinių apie informacines technologijas arba jūsų aplinkoje yra artimųjų, kurie norėtų išmokti naudotis Microsoft Office programomis, rašyti el. laiškus, naudotis Facebook platforma, mokėti internetu atlikti ir užsisakyti įvairias paslaugas susisiekite su Jaunaisiais maltiečiais el. paštu socialineveikla@jaunieji.maltieciai.lt arba telefonu numeriu 860879103. Jaunimas pasiryžęs padėti palydėti į informacinių technologijų pasaulį. Dalyvės Irminos žodžiais tariant: „Tikrai verta čia dalyvauti. Pažįstami vis sako – skaitmeninis pasaulis taip arti, tačiau toks nepažįstamas. Galiu tik paskatinti – junkitės mokytis, jūsų čia laukia. Nebijokite.“

Projektą finansuoja Socialinės apsaugos ir darbo ministerija.
Konkurso pavadinimas: bendrų jaunimo ir vyresnio amžiaus žmonių nevyriausybinių organizacijų projektų, skirtų vyresnio amžiaus žmonių gebėjimams informacinių technologijų srityje ugdyti, atrankos konkursas 2021 metais