Paremkite Tapkite savanoriu
Paremkite Tapkite savanoriu

Naujienos

Maltiečių diena 2023. „Viešpaties išbučiuoti ir malonės apglėbti“

04/07/2023 


„Maltiečių diena“ suburia šimtus maltiečių iš visos Lietuvos. Liepos 1–2 dienomis „Aerodream“ kaimo turizmo sodyboje, įsikūrusioje Trakų rajono Antakalnio kaime, dalyvavo daugiau kaip 200 maltiečių bendruomenės narių: maltiečių iš įvairių Lietuvos vietovių, prezidiumo narių ir garbingų svečių iš užsienio, tarp kurių Maltos ordino Vokietijos asociacijos atstovas Constantin von Brandenstein-Zeppelin, Maltos ordino ambasados Lietuvoje laikinasis vadovas Krzysztof Edmund Wardawy, Lenkijos asociacijos hospitalierius ir maltiečių prezidentas Lenkijoje Marcin Swierad su žmona Ilona (Maltos ordino riteris ir dama) ir dukra, Lenkijos Maltos ordino narys Robert Wyrashka ir kunigas Edgaras Versockis iš Estijos.

Šventė prasidėjo šv. Mišiomis Trakų Švč. Mergelės Marijos Apsilankymo mažojoje bazilikoje. Jas aukojo maltiečių kapelionas Vytautas Rapalis. Bazilikos skliautuose aidėjo vargonininkės Aidos Baliukevičienės, Vilniaus Švč. Mergelės Marijos Nekaltojo Prasidėjimo parapijos vargonininkės, atliekamos sumos choro giesmės.  

Šiemet 19 maltiečių, kapeliono Vytauto žodžiais, buvo „Viešpaties išbučiuoti ir malonės apglėbti“ – iškilmingoje ceremonijoje jie davė pasižadėjimą Maltos ordino Vokietijos asociacijos atstovui Constantin von Brandenstein-Zeppelin tarnauti Viešpačiui ir ordino dvasia kovoti su aštruonialypiu skurdu: liga, sielvartu, benamyste, badu, beširdiškumu, kalte, abejingumu, netikėjimu. Priimtas įsipareigojimas buvo pažymėtas maltietiškais ženkleliais, kuriuos įsegė Maltos ordino pagalbos tarnybos ambasados Lietuvoje laikinasis vadovas K. E. Wardawy. Pasižadėjimus davusieji gavo ir kapeliono V. Rapalio palaiminimą. Šv. Mišias užbaigėme maltietiška malda – tebūna mūsų kelias nušviestas tikėjimo, dėkingumo ir telydi mus Dievas pagalbos mūsų mažutėliams kelyje.  

Metinis įsivertinimas – taip pat labai svarbi Maltiečių dienos tradicija. Gyvenome naujų iššūkių akivaizdoje – Covid–19 pandemiją iš pirminio krizės lauko stumtelėjo sausio mėnesį įvykusi Rusijos invazija į Ukrainą, kuri paskatino visą bendruomenę skubiai mobilizuotis ir sutelkti jėgas teikiant pagalbą ne tik į Lietuvą plūstantiems karo pabėgėliams, bet ir globojamiems žmonėms, kuriems maltiečiai pagalbą nenutrūkstamai teikia ištisus metus. Už nuopelnus ir darbus kapeliono Vytauto Rapalio pašventintais specialiais angelais ir Metų geriausiųjų vardais apdovanoti: Gerda Visockienė (Garbės angelas), Rasa Graznovienė (Gerumo angelas), Violeta ir Vladislavas Gunevičiai (Gerųjų darbų angelas), Ainora Brūzgaitė (Gerumo angeliukas). Garbingos Metų nominacijos buvo skirtos: Violetai Kazlauskienei (Metų maltietis), Panevėžio maltiečiams (Metų maltiečių grupė), Aivarui Narauskui (Metų jaunasis maltietis), Skuodo jauniesiems maltiečiams (Metų jaunųjų maltiečių grupė), Kauno maltiečiams (Metų proveržis). Padėkomis už maltietiškų vertybių puoselėjimą, atvirą meilę žmogui ir aktyvią savanorystę apdovanotas gausus būrys organizacijos savanorių būrys.  

Aukščiausia „Garbės nario“ vardo nominacija buvo įtekta daktarui Stasiui Gendviliui. Jis nuo pat pirmųjų maltiečių žingsnių Lietuvoje buvo kartu, palaikė ir prisidėjo prie maltietiškos veiklos plėtros. Esame jam nuoširdžiai dėkingi už visą indėlį – jam skambėjo nuoširdūs ir garsūs visų dalyvavusiųjų renginyje plojimai. 

Renginyje dalyvavęs Lenkijos asociacijos hospitalierius ir maltiečių prezidentas Lenkijoje Marcin Swierad pasidžiaugė mūsų glaudžiais santykiais, bendradarbiavimu ir įteikė maltiečių prezidentui Broniui Einars medalį. Tepažymi jis draugystę, kurią esame pasiruošę ir toliau atkakliai auginti ir stiprinti. O kartu jis buvo įgaliotas perduoti nuoširdžiausius sveikinimus visai maltiečių bendruomenei nuo Maltos ordino Didžiojo Hospitaljeriaus J. E. Fra’ Alessandro de Franciscis.

Maltiečių dienos šventė skirta ne tik tradicijų puoselėjimui ir aktyviausių bendruomenės narių įvertinimui, bet ir tiesiog pabūti kartu. Toks didelis įsitraukusių į organizacijos veiklą žmonių skaičius parodė, jog esame čia ne veltui, jog veikla mus džiugina ir įkvepia. „Aerodream“ sodyba tapo laimingų maltiečių „šalimi“ – Maltietija. Šventės dalyviai buvo kviečiami kūrybiškai ir žaismingai „pakeliauti“, prisistatyti, parodyti savo unikalumą ir tuo pačiu tarpusavio bendrumą. Džiaugiamės, kad net ir po didžiausių sunkumų sugebame nuoširdžiai mėgautis savo kasdiene veikla ir vieni kitais. Po grupių prisistatymo keliavome skanauti maltiečių prezidento košės ir klausytis Evelinos Sašenko ir Vytauto Lukočiaus koncerto.  

Tokios akimirkos leidžia trumpam sustoti, dar kartą pamatyti žmones, kurie kasdienėje veikloje atiduoda visą širdį vardan vargstančių žmonių, kurie vadovaujasi tomis pačiomis vertybėmis ir kuriems būti šios bendruomenės nariu yra didelė garbė. Esame dėkingi Viešpačiui už tą ypatinga kelionę, kuri mus visus taip stipriai sujungė.