Paremkite Tapkite savanoriu
Paremkite Tapkite savanoriu

Naujienos

Pabėgėlis – toks pat kaip tu: maltiečiai skatina žvelgti ne tik į žmogaus statusą

05/11/2023 


FOTO: ZUMA PRESS / SCANPIX

Statistikos departamento duomenimis, Lietuvoje gyvenančių užsieniečių skaičius pirmą kartą šalies istorijoje perkopė 200 tūkst. Didžioji dalis jų – ukrainiečiai, baltarusiai ir rusai. Nuo neramumų savo šalyse bėgantiems žmonėms nuolatinę integracijos pagalbą Lietuvoje teikia Maltos ordino pagalbos tarnyba (maltiečiai) ir primena žvelgti ne tik į žmogaus statusą. Juk pabėgėliai – tokie patys žmonės, kaip ir mes.

Lietuvoje apsigyvenusiems pabėgėliams yra būtinos integracijos paslaugos, pagalba įsikuriant jiems svetimoje šalyje. Maltiečiaiteikdami integracijos pagalbą bėgantiems nuo neramumų šalyse, skatina pažvelgti ne tik į žmogaus statusą – pabėgėliai dirba, mokosi, savanoriauja, turi įvairių pomėgių.

Dažnai pamirštama, kad didžioji dalis pabėgėlių Lietuvoje gyvena įprastą kasdienį gyvenimą. Didžioji dalis jų pirmąjį pusmetį mokosi, kaip veikia viešojo transporto sistema, kaip apsipirkti parduotuvėse, šeimos bando perprasti mokyklų ir darželių sistemas , taip pat mokosi naujos – lietuvių – kalbos, bando suprasti savo kaip Lietuvos gyventojų teises ir pareigas.

Padeda kurti gyvenimą naujoje šalyje

Kaip sako pabėgėlių iš Baltarusijos ir Afganistano koordinatorė Gintarė Lukoševičiūtė, maltiečių tikslas – padėti atvykusiems žmonėms kurti gyvenimą Lietuvoje.

„Nors baltarusių kultūra panaši į lietuvių, tačiau žmonės vis tiek yra atsidūrę kitoje valstybėje, kurioje kitokie įstatymai ir panašiai Jiems kyla įvairių klausimų, reikia konsultacijų, – sako G. Lukoševičiūtė. – Na, o afganistaniečiams yra daug sunkiau ir jiems reikia labai elementarios pagalbos. Būna, vienas klientas kreipiasi net kelis kartus per savaitę.“

Pabėgėlių koordinatorė pažymi, kad kiekvienam asmeniui yra taikoma atvejo vadyba, su kiekvienu nuolat yra palaikomas ryšys.

„Padedame išsinuomoti būstą, susirasti darbus, susitvarkyti dokumentus, įtraukiame į įvairias bendruomenines veiklas. Jei matome, kad žmogui reikia psichologo pagalbos, nukreipiame pas specialistą, – vardija pašnekovė. – Bandome su kiekvienu klientu palaikyti ryšį, kad žinotume, kur jis yra, ką veikia ir pagal savarankiškumo lygį, jų padėtį ir psichologinę būklę taikome atitinkamą pagalbą.“

Atvyksta daug ukrainiečių

Šiuo metu veikia dvi skirtingos integracijos sistemos: pabėgėlio statusą turintiems užsieniečiams, kurie turi savo pabėgėlio kortelę, ir ukrainiečiams. Pabėgėliams, turintiems pabėgėlio statusą, integracijos paslauga yra teikiama centralizuotai, per Pabėgėlių priėmimo centrą. Ukrainos pabėgėliams integracija šiuo metu yra teikiama decentralizuotai per savivaldybes, taip pat kas metus jie turi atsinaujinti savo statusą ir dokumentus.

Maltiečių centruose kiekvieną mėnesį apsilanko vien apie 100 ukrainiečių, kuriems teikiama įvairi pagalba: nuo automobilio registracijos Lietuvoje, pagalbos su Migracijos departamentu iki pagalbos susirandant reikiamų daiktų.

Kaip sako su baltarusiais ir ukrainiečiais dirbanti maltiečių pabėgėlių koordinatorė Laura Kaminskienė, jiems yra reikalinga visokeriopa pagalba.

„Per savaitę dabar atvyksta iki 3 naujų pabėgėlių iš Ukrainos. Stengiuosi palaikyti ryšį su kiekvienu žmogumi, jiems yra reikalinga įvairi pagalba: pabėgėliai laukia įvairių išmokų, paramos iš valstybės, susiduria su sveikatos problemomis“, – vardija L. Kaminskienė.

Maltos ordino pagalbos tarnyba Lietuvoje yra dalis seniausios labdaros organizacijos pasaulyje – Maltos ordino, teikiančio pagalbą vargstantiems net 120 šalių. Pagalba teikiama vienišiems seneliams, vaikams ir jaunimui iš sunkumus patiriančių šeimų, neįgaliesiems, pabėgėliams.